Kończy mi się umowa o prace – co robić?

rp_umowa.jpgCzy muszę zgłaszać pracodawcy koniec umowy o pracę? Czy mogę wierzyć, że skoro nic nie mówi , to umowa ulega automatycznie przedłużeniu? Co zrobić w sytuacji w której kończy ci się umowa o pracę, a szef nie rozpoczyna rozmowy na temat jej przedłużenia?

W zasadzie możliwe są dwa powody, dla których Twój szef nie podejmuje rozmowy mimo tego, że za kilka dni, Twoja umowa ulegnie zakończeniu:

W pierwszym przypadku, po przypomnieniu mu o tym fakcie, będzie chciał się jak najszybciej umówić i spotkać, by porozmawiać o tym, co dalej. W drugim, będzie lawirował, unikał tematu i przekładał rozmowę z tobą z dnia na dzień, czekając do końca obowiązywania umowy. Jeśli po przypomnieniu szefowi, że kończy się umowa, szef zaczyna zachowywać się jak opisano wyżej, to powinieneś spodziewać się, że umowa nie ulegnie przedłużeniu, a ty z chwilą kiedy przestaje ona obowiązywać, staniesz się osobą bezrobotną.

Co zrobić, jeśli do dnia zakończenia umowy, pracodawca nie porozmawiał o jej przedłużeniu? W zasadzie pasowałoby nie przychodzić już więcej do pracy. Jeśli jednak szef nie dał nam kategorycznie odmownej odpowiedzi i twierdzi, że chce z nami współpracować dalej, najlepszym rozwiązaniem, jest zatelefonowanie do niego w dniu, w którym umowa o prace już nie obowiązuje i zapytanie, czy do pracy masz przyjść i czy nowa umowa zostanie przygotowana. Ten sam zabieg można zastosować dzień wcześniej – w ostatnim dnu umowy o pracę.

Czy umowa ulega automatycznie przedłużeniu, jeśli nadal przychodzę do pracy?

Nie – umowa, która się zakończyła, nie ulega żadnemu automatycznemu przedłużeniu, niezależnie od tego czy przychodzisz do biura czy nie i czy wykonujesz dla szefa jakieś zadania. Przychodzenie do pracy po ustaniu umowy o pracę jest o prostu wykonywaniem pracy na czarno.

Co ryzykuję, jeśli przychodzę do biura mimo braku umowy?

W zasadzie prawnie jest tak, jakbyś pracował na czarno. Dodatkowo, ryzykujesz tym, że szef widząc, że mimo braku umowy o prace i tak pracujesz, może chcieć zaoszczędzić i utrzymać ten stan. Może się zatem okazać, że umowy o pracę się nie doczekasz.