Tylko do końca miesiąca możesz wykorzystać zaległy urlop!

plane-841441_640Jesteś urlopowym chomikiem? Niektórzy tak mają! Zamiast odpoczywać, gromadzą dni urlopowe. Nie można ich jednak trzymać w nieskończoność. Jeśli nie wykorzystasz zaległego urlopu za 2015 rok do końca września, to ten czas ci przepadnie.

Według Kodeksu Pracy, urlop z danego roku możemy wykorzystać maksymalnie do końca września kolejnego miesiąca kalendarzowego. Czyli urlop z 2015 roku – do września 2016 r. przy czym pierwszeństwo nad urlopem bieżącym (z tego roku) będzie mieć właśnie urlop zaległy. Wprawdzie to pracodawca przede wszystkim powinien zadbać o udzielenie Ci urlopu (czy tego chcesz czy nie) i może wysłać cię na przymusowy urlop ale warto samemu pamiętać o tym, ile dni wolnych mamy i do kiedy możemy je wykorzystać.

Co ważne, niewykorzystany urlop przedawnia się po trzech latach liczonych od końca roku kalendarzowego na który miał być udzielony (czyli urlop nie wykorzystany w 2015 roku przedawni się 31 grudnia 2018 roku) lub od końca okresu, na który został przeniesiony (czyli 3 lata od 30 września 2016 r. – 30 września 2019 r.). Jeśli obudzimy się dopiero po tym czasie, pracodawca nie wypłaci nam nawet ekwiwalentu.

Tagi: