Kółko dramowe dla szukających pracy

Z bezrobociem można radzić sobie na wiele sposobów. Od tych mało konstruktywnych jak poddanie się marazmowi, przez pracę na zlecenie, wolontariat, rozwój hobby, po rozwijanie kompetencji, które w przyszłości pozwolą być bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.

Creative Comeback Kids to grupa bezrobotnych, którzy postanowili walczyć z bezrobociem humorem i rozwijaniem swoich kompetencji w zakresie spontaniczności, kreatywności i dystansu do samych siebie.

Kiedy bezrobocie się przedłuża, zmienia się w międzyczasie rynek pracy. W niektórych branżach zaś – takich jak hi-tech czy nowe technologie, rok przerwy może oznaczać, że całkowicie wypadliśmy z obiegu. Grupę Creative Comeback Kids tworzą osoby bezrobotne, które straciły pracę w sektorze technologii. Osoby te, zorientowały się po kilku miesiącach bezrobocia i chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne, że rynek oczekuje od nich większej elastyczności i nastawienia na współpracę niż oczekiwał wtedy, kiedy mieli oni etaty. Aby móc odnieść sukces na rynku pracy, osoby te muszą przestać myśleć o przeszłości i otworzyć się na nowe umiejętności i kompetencje, których oczekuje od nich rynek. Grupa wsparcia ma im w tym pomóc. Tyle że dość nietypowo, bo poprzez humor i zajęcia z improwizacji prowadzone przez aktorów.

Organizator grupy Blair Forlaw zaprosił do współpracy dwóch aktorów, którzy dwa razy w miesiącu, popołudniami uczą pracowników, którzy przyzwyczajeni są do tego, by pracować „według podręcznika” trudnej sztuki improwizacji. Ta umiejętność ma im pomóc w wybrnięciu z nietypowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, a także ma przydać się w okresie bezrobocia, w którym by dożyć do kolejnego miesiąca trzeba niekiedy nieźle improwizować. Zajęcia z improwizacji okraszone są sporą dawką humoru, dzięki czemu bezrobotni nieco się odstresowują i starają się zachować dystans do swojego bezrobocia.

Czy metoda okaże się skuteczna? Na razie w grupie nie zauważono spektakularnego wzrostu propozycji pracy dla jej członków. Niemniej jednak, takie warsztaty są cenną inicjatywą i zaszkodzić bezrobotnym na pewno nie mogą, a umiejętności, które zdobędą przydadzą się im na wielu polach.

Poniżej, filmik z jednego ze spotkań