Jaką część Twojej pensji stanowią koszty dojazdu do pracy samochodem?

Wzrost cen paliwa doprowadził do tego, że w Wielkiej Brytanii coraz większa część pracodawców pozwala pracownikom pracować częściowo zdalnie. Jak bowiem wynika z obliczeń statystycznych, zarabiający średnią krajowa Brytyjczyk, na paliwo wydaje 1/5 swojej pensji (przy założeniu średniego dojazdu w wymiarze 19 mil). Ile kosztuje dojazd do pracy w Polsce?

Przeciętne wynagrodzenie w ostatnim kwartale 2010 roku wyniosło 3438 zł brutto, czyli 2461 zł netto. Zakładając, że aby dostać się do pracy mamy do pokonania 10 km w jedną stronę ( a nie jest to wcale jakaś wygórowana odległość), to dziennie pokonujemy 20 km. Przy samochodzie który spali nam 8 litrów na 100 km w trakcie jazdy po mieście, mamy miesięczny koszt benzyny na poziomie 168 zł miesięcznie, czyli zaledwie niecałe 7% miesięcznego uposażenia. Szału więc wielkiego nie ma.

Oczywiście, nasza mobilność jest coraz większa i nie każdy ma do pokonania jedynie 10 km – bywa, że dojeżdżamy i po 30 – 40 km. Wtedy, koszty dojazdu zaczynają być już dość mocno odczuwalne.

Jak jest u was? Czy koszt paliwa (jeśli dojeżdżacie samochodem) jest znaczący? A może ceny paliwa spowodowały, że przesiedliście się na komunikację miejską lub rower?