Ile zarabia się w logistyce?

Miesiąc temu pisaliśmy o tym, że warto rozważyć staż w branży TSL jeśli chce się walczyć o dość pewną karierę, w której nadal większy jest popyta na pracowników niż ich podaż. A ile w TSL można zarobić? Dzięki uprzejmości firmy CPL Jobs, która przygotowała w tym obszarze raport płacowy już wiemy ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach w branży.

Podstawowym stanowiskiem w branży jest magazynier – nie rzadko to od tego stanowiska zaczyna się cała kariera i wspinanie się po szczeblach rozwoju w branży. Magazynier zarabia między 2500 – 3500 zł brutto i to niezależnie od tego o jakim regionie kraju mówimy.

Asystent działu zakupów – czyli pierwsze biurowe stanowisko w hierarchii, jakie najczęściej obsadzają młodzi ludzie po studiach lub stażu, to zarobki nieco niższe niż w przypadku magazyniera. Wahają się w przedziałach 2000 – 3000 zł brutto. Po awansie na specjalistę, można liczyć na zarobki w granicach 3500 – 4500 zł.

Spedytorzy, czyli osoby odpowiadające za organizowanie przewozu, stanowią niezwykle ważne ogniwo w branży i najczęściej w firmach logistycznych największe trudności są właśnie z zatrudnieniem spedytorów. Ile zarabia spedytor krajowy? Między 3000 – 5000 zł brutto (w Szczecinie i Katowicach nieco mnie – maksymalnie 4500 zł). W przypadku spedytora międzynarodowego zarobki są na podobnym poziomie (co dziwi, bo spedytorzy międzynarodowi powinni jeszcze znać biegle języki obce, a to zakładałoby jednak wyższą płacę).

Specjalista ds. sprzedaży rozwiązań logistycznych – między 3500 – 5000 zł brutto – na tych stanowiskach często występuje prowizja od sprzedaży, zatem sama podstawa jest jednak nieco niższa.

Na stanowiskach kierowniczych stawki są odpowiednio wyższe:

fot.:Mateusz Stachowski/SXC.hu

źródło danych – raport płacowy CPL Jobs