Ile razy zmienisz pracę w życiu?

Z danych statystycznych KPPP Lewiatan wynika, że zmieniamy pracę w ciągu życia 7 razy. A najbardziej zadowolony będziesz ze swojej trzeciej pracy. Niezbyt optymistycznie to wróży pozostałym czterem miejscom pracy. Na szczęście to tylko statystyka.

Teoretycznie jesteśmy dość przywiązani do swojej pracy – średni okres zatrudnienia u jednego pracodawcy, jak wynika z analizy KPPP Lewiatan, to 10 lat. Tak długi okres pracy wynika jednak z tego, że osoby starsze wiekiem znacznie rzadziej zmieniały pracodawcę niż robią to obecnie młodzi. Rynek pracy się zmienił i z czasem średni czas pracy ulegnie skróceniu. Zwłaszcza, że obecnie to zmiana pracodawcy a nie mozolnie wspinanie się po szczeblach kariery dają największe szanse na wzrost wynagrodzenia i wyższe stanowisko.

Spora ilość pracodawców przez okres naszej kariery zawodowej (statystycznie 7), to również wynik zmian na rynku pracy – młodzi ludzie, często zatrudniani obecnie na podstawie umowy cywilno – prawnej, szukając stabilizacji nie wahają się zmienić pracodawcy – zwłaszcza, że formalnie stosunek pracy ich z pracodawcą nie łączy.