Ile pracowałbyś w pracy, której nie lubisz?

Kilka dni temu, natknęłam się w sklepie na sprzedawczynię wyjątkowo sfrustrowaną swoją pracą. Opowiedziała mi, że od 13 lat pracuje w sklepie warzywnym i szczerze nienawidzi zarówno klientów jak i ważenia ziemniaków. Mimo tego, robi to o tylu lat! A ile ty wytrzymałbyś w pracy, której nie lubisz?

Z badania North America 2012 Graduation Survey (przeprowadzonego w USA) wynika, że aż 90% osób, które w tym roku skończyły edukację uważa, że maksymalny czas jaki mogliby poświęcić na pracę, która im się nie podoba, to rok. Co piąty (21%) zrezygnowałby z takiej pracy przed upływem 3 miesięcy. 18% zrezygnowałoby z pracy natychmiast, jeśli otrzymaliby zadania, które nie odpowiadają ich zainteresowaniom.

W Polsce nasi absolwenci – głównie ze względu na trudności na rynku pracy, nie są aż tak wybredni, niemniej jednak widać wyraźnie, jak rynek pracy się zmienia. Młodzi pracownicy chcą się przede wszystkim rozwijać w pracy i nie nudzić w niej. Ważna jest też dla nich elastyczność oraz możliwość godzenia życia prywatnego z pracą. Taka postawa z jednej strony jest efektem większej świadomości i zmiany oczekiwań wobec życia. Z drugiej wynika z tego, że wielu młodych ma zabezpieczenie w postaci rodziców, którzy są w stanie utrzymywać dorosłą osobę pozwalając na szukanie pracy, która spełni jej oczekiwania.

A ty ile wytrzymałbyś w pracy, której nie lubisz?