Homoseksualny szef – większość z nas go akceptuje

It’s OK. to be Gay – śpiewa niejaki TomBoy. Czy jednak OK jest bycie gejem – szefem? Z badań przeprowadzonych na prawie 2,5 tys pracowników wynika, że wcale nie jesteśmy tak homofoniczni jak mogłoby się wydawać. Dla 8 na 10 pracowników, orientacja seksualna ich szefa nie ma znaczenia.

Z pracy zwolniło by się niewiele ponad 7% pracowników, gdyby odkryli, że ich szef jest gejem. Dla 12% taka informacja nie skończyłaby się wprawdzie złożeniem wypowiedzenia, ale straciliby szacunek do swojego przełożonego.

Wprawdzie wyniki ankiety pokazują, że jesteśmy bardziej tolerancyjni niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać, warto pamiętać, że są to tylko deklaracje kwestionariuszowe i niekoniecznie odzwierciedlają rzeczywistość. Osoby homoseksualne nadal niechętnie ujawniają swoją orientację seksualną zwłaszcza jeśli mają ambicje na objęcie wysokiego stanowiska w przyszłości. Boją się, że ich prywatne osobiste życie wpłynie na możliwość awansu i zrobienia kariery. Z drugiej strony, nawet niezwykle tolerancyjny szef, może bać się awansowania osoby homoseksualnej w obawia przed utratą szacunku dla nowo mianowanego przełożonego u podwładnych – bo choć jesteśmy bardziej tolerancyjni, i szefa geja zaakceptowałoby według badań 80% pracowników, to jednak co piąty, by miał z akceptacją trudności – trudno zatem stwierdzić jednoznacznie czy na pewno to taki świetny wynik.

źródło:forbes.pl