Gra o robotnikach z Foxconn

Już nie raz słyszeliście o słynnej historii pracowników Foxconn, którzy załamani warunkami pracy popełniali samobójstwo na terenie fabryki. Firma próbowała przeciwdziałać na wielu płaszczyznach – zapraszając mnichów do firmy, wydając zakaz samobójstw, czy w końcu podnosząc lekko pensje. Nadal jednak wokół firmy jest głośno – a to przez to, że zmuszają do pracy studentów, a to znów przez aplikację na iPhona, w której można zagrać… w samobójcę.

W App store kilka dni temu pojawiła się gra n A Permanent Save State autorstwa Benjamin’a Poynter’a (dewelopera z Indii). Gra została zdjęta z dystrybucji już godzinę po premierze. Dlaczego? Otóż była to gra … w samobójcę z Foxconn. Była to opowieść o tym, jak po śmierci dusze robotników firmy wędrują po śmierci szukając swojego miejsca w zaświatach. Sama gra nie atakowała bezpośrednio firmy Apple, bardziej skupiała się na prawach człowieka w Chinach, ale i tak została usunięta. Jako powód podano „zbyt kontrowersyjną treść”.

Mieliśmy już okazję oglądać zapowiedź gry w bezrobotnego. Teraz (kto zdążył) mógł wcielić się w duszę robotnika z Chin. Czy będziemy mieć niedługo wysyp gry w pracę? Jakby nam tej rzeczywistej było mało…