Firma, w prezencie od szefa

Co byś powiedział, gdyby Twój szef, w prezencie (i to na swoje własne urodziny) dał Ci firmę? Tak właśnie zrobił Bob Moore, właściciel firmy Red Mill Natural Food, zajmującej się dystrybucja zdrowej żywności. Na swoje 81 urodziny, zrezygnował z prowadzenia firmy i zamiast ją sprzedać, podarował pracownikom.

Firma Red Mill Natural Food w 2004 roku była warta około 24 milionów dolarów. Teraz warta jest więcej. Ile dokładnie? Bob Moore nie jest pewien, ale nieszczególnie go to interesuje. Twierdzi, że nadszedł czas, by przestał już pracować, a jednocześnie nie chciał sprzedawać firmy – wolał oddać ją pracownikom, którzy wraz z nim oddanie pracowali na to, by firma się rozrosła i przynosiła zysk.

Firmę kupić chciało wielu kontrahentów, ale Moore zdecydował, że nie potrzebuje dodatkowego zysku – woli zamiast tego pozostawić po sobie ślad w pamięci pracowników. Prawo własności firmy otrzymał każdy z pracowników, który przepracował minimum trzy lata w firmie. Przekazanie majątku firmy odbyło się poprzez ESOP – Plan Pracowniczej Własności Akcji. Pracownicy będą co rok otrzymywać informacje o wartości ich akcji oraz dywidenda (oczywiście poza pensjami). Jeśli ktoś zdecyduje się odejść na emeryturę bądź zmienić pracę, to co otrzymał od Moora zostanie w gotówce wypłacone w zależności od aktualnej wartości akcji.

Miło byłoby dostać od szefa taki prezent – nie uważacie?