Elastyczny czas pracy oczami Polaków

W maju pisałam o elastycznym czasie pracy i o tym, że 61% europejskich pracowników chciałoby móc swoje obowiązki zawodowe, przynajmniej częściowo wykonywać zdalnie. Badania, które przytaczałam, nie obejmowały jednak Polaków. Teraz, dzięki badaniom firmy Kelly Workforce Index wiemy, jak na elastyczne zatrudnienie patrzymy my. I jesteśmy jeszcze bardziej entuzjastycznie nastawieni niż inne narody. Móc raz na czas pracować w domu, chciałoby 9 na 10 Polaków.

Forma zdalnej pracy najbardziej interesowałaby Polaków w wieku od 30 do 47 lat. Prawdopodobnie związane jest to z możliwością lepszej opieki nad dziećmi, które ta grupa wiekowa posiada. Zdaniem rodaków, elastyczne formy zatrudnienia sprzyjają możliwości zachowania lepszej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co dla 60% ankietowanych jest bardzo ważne.

Przy podejmowaniu decyzji o elastycznej formie zatrudnienia warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze możliwość pracy z domu będzie oznaczała więcej czasu dla rodziny czy dla siebie. Taka forma pracy to ryzyko pracoholizmu, większego stresu (bo nie zostawiamy naszych spraw zawodowych „w biurze”) – i jak napisała nasza czytelniczka– zamazania granic między pracą a czasem wolnym.

źródło:rp.pl