Ekologia ważniejsza niż finanse

Co mocniej wpłynie na zadowolenie pracowników z pracy w firmie – to, że firma dba o środowisko naturalne i jest proekologiczna czy to, że firma jest zamożna? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująca – ekologia ma wpływ na zadowolenie pracowników, a finanse firmy nie.

Cassandra Walsh i Adam Sulkowski, dwóch badaczy z University of Massachusetts Dartmouth postanowiło sprawdzić, na ile postawa proekologiczna firmy wpływa na morale pracowników. Przy okazji przetestowali również znaczenie wartości finansowej firmy. Za pomocą metody analizy regresji porównali dane ze 113 firm obejmujące tysiące pracowników sprawdzając, czy istnieją jakieś korelacje. Okazało się, że w firmach które inwestują w ekologiczne rozwiązania i dbają o naturalne środowisko, zadowolenie pracowników z pracy jest wyższe niż w tych firmach, które ekologią się nie przejmują i których zdecydowanie nie można nazwać „zielonymi”.

W podobny sposób przeanalizowano związek między wartością finansową firmy a zadowoleniem pracowników – tu jednak okazało się, że związek nie istnieje. Mówiąc wprost- to czy firma jest dużo warta (pod względem finansowym) czy też nie – nie ma znaczenia dla zadowolenia pracowników z pracy. (Porównywano wartość finansową firmy, a nie to jakie zarobki osiągają pracownicy – można trzeba tu więc założyć, że nie zawsze dobre wyniki finansowe firmy idą w parze z wysokim wynagrodzeniem). Dla pracodawców powinien to być sygnał – lepiej chwalić się osiągnięciami w zakresie dbania o środowisko niż tym, jak wiele warta jest firma.

źródło:eurekalert.org