Dzień Przedsiębiorczości, czyli zobacz co to znaczy praca

Japonia i Portugalia mają swoją KidZanię, a my mamy Dzień Przedsiębiorczości. Jest to akcja, która pozwala uczniom szkół ponadgimnazjalnych zweryfikować swoje wyobrażenia o pracy w wymarzonym zawodzie. Uczniowie spędzają jeden dzień w danym zakładzie pracy, dowiadując się możliwie dużo o warunkach pracy, a niekiedy nawet wykonując drobne prace pod nadzorem. W tym roku, już w szóstej edycji Dnia Przedsiębiorczości udział wzięło aż 18 tys. firm i instytucji.

W programie może uczestniczyć młodzież z całego kraju. Nie jesteśmy zresztą jedynym krajem, w którym takie akcje się odbywają. Sam pomysł przywędrował z USA, ale wśród krajów Europy, właśnie podobno w Polsce cieszy się Dzień Przedsiębiorczości największym powodzeniem – w tym roku udział wzięło w nim aż 42 tys. uczniów.

Jednodniowe praktyki organizowane są przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości we współpracy z Kancelarią Prezydenta. Na stronie organizatorów, firmy które chcą pokazać uczniom na czym polega praca w ich sektorze mogą się od grudnia rejestrować. Firmy, które w tym roku wzięły udział w programie należą do niemalże wszystkich branż – są tu zarówno międzynarodowe koncerny, jak i niewielkie, zatrudniające kilka osób firmy. Szkoda tylko, że młodzież ma tylko jeden dzień na zapoznanie się z firmami.