Jak działają e-zwolnienia?

medical-563427_640Od stycznia 2016 roku, zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane elektronicznie. Oznacza to brak konieczności przedstawiania fizycznie papierowej wersji zwolnienia w kadrach naszej firmy. Co należy teraz do obowiązków pracownika i w jaki sposób zatwierdza się zwolnienie lekarskie?

Aby pracodawca mógł przyjąć zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej, powinien mieć założony profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Do końca roku winien to zrobić każdy pracodawca, który zatrudnia minimum  pracowników. A co z firmami mikro? Te firmy nie musiały się rejestrować w PUE ale powinny pisemnie powiadomić pracowników o swoim wyborze. Jeśli zatem nic twj szef nie dał ci do przeczytania na temat e-zwolnień, możesz swobodnie założyć, że w twojej firmie – niezależnie od ilości pracowników – funkcjonują.

Jak wystawia się e-zwolnienie?

Do tej pory, lekarz wręczał pracownikowi papierowe zwolnienie, które ten musiał do 7 dni przedstawić w pracy. Kopia tego zwolnienia szła do ZUS. Przy e-zwolnieniach, cały proces wymiany danych odbywa się elektronicznie, bez udziału pracownika. Najpierw lekarz wystawia e-zwolnienie w swoim profilu. Następnie zostaje ono przeniesione na skrzynkę elektroniczną US a stamtąd – maksymalnie na następny dzień – na profil pracodawcy. W efekcie od momentu wystawienia zwolnienia przez lekarza, do jego dotarcia do pracodawcy mija maksymalnie 1 dzień. To znacznie krócej niż do tej pory.

Czy każdy lekarz może wystawić e-zwolnienie?

Tak, każdy  – choć jeśli pracodawca nie ma profilu na PUE (bo np. zatrudnia tylko 2 pracowników i go nie założył), to zwolnienie zostanie wystawione w tradycyjnej, papierowej formie. Ten typ zwolnień ma funkcjonować do końca 2017 roku. Po tym czasie – czy mały czy duży, każdy pracodawca będzie otrzymywał e-zwolnienia. Lekarze mają również okres przejściowy – nie każdy będzie już mógł wystawiać e-zwolnienie. Może się zatem zdarzyć, że mimo posiadania przez pracodawcę profilu elektronicznego, lekarz wystawi papierowe zwolnienie, bo sam nie będzie jeszcze w systemie. Wszyscy lekarze mają się w nim znaleźć do końca 2017 roku.

Tagi: