Drugi dzień Wielkanocy wolny nie dla wszystkich

Nowelizacja zmian w przepisach dotyczących pracy w niedzielę i święta, która weszła w życie 4 marca 2014 roku powoduje, że nie wszyscy będziemy cieszyć się wolnym w drugi dzień Wielkanocy.

W Polsce, drugi dzień Świąt Wielkanocnych jest ustawowo wolny od pracy. Nie we wszystkich krajach poniedziałek jest jednak dniem, w którym nie trzeba iść do pracy. Firmy działające w Polsce, które świadczą usługi dla takich krajów nie mogą zawiesić działalności na rzecz swoich klientów dlatego, że my mamy święto. Nowelizacja przepisów wzięła to pod uwagę i rozszerzyła katalog pracy, które mogą być wykonywane w niedziele i święta i jeśli usługi świadczone drogą elektroniczną są odbierane poza terytorium Polski, to pracownik – mimo iż pracuje na terytorium Polski, do pracy przyjść w święto musi. Na mocy art 151 par 11, KP praca w niedzielę i święta jest dopuszczalna przy wykonywaniu prac „polegających na świadczeniu usług z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną lub urządzeń telekomunikacyjnych w rozumieniu przepisów prawa telekomunikacyjnego, odbieranych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami obowiązującymi odbiorcę usługi niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy są u niego dniami pracy”.

Co to konkretnie oznacza dla pracowników? Otóż pracownicy centrów outsourcingowych i innych firm świadczących usługi zagraniczne dla podmiotów, które nie mają wolnego w poniedziałek wielkanocny będą musieli przyjść do pracy jak w każdy normalny dzień roboczy. Za ten czas przysługuje im wolny dzień do odebrania w ciągu okresu rozliczeniowego lub 100% dodatku do wynagrodzenia.

Do pracy w poniedziałek wielkanocny pójdą więc osoby pracujące na rzecz klientów z Portugalii, Chorwacji, Rosji czy USA