Dobrze, ale było lepiej- tak postrzegamy rynek pracy

Jest źle czy jest dobrze? Jakie mamy opinie o rynku pracy? Według badanych Eurobarometru zdania mamy dość podzielone. Choć Rzeczpospolita donosi, że dobrze oceniamy swoją pracę, to jednak wynik w którym 53% rodaków uznaje sytuację na rynku pracy za dobrą trudno nazwać zadowoleniem – bo analogicznie, 47% osób uznaje ją za złą. Poza tym tylko 38% jest ze swojej pracy zadowolonych.

Choć połowa uważa, że rynek pracy jest na dobrym poziomie, to 57% osób uważa, że było lepiej i w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja na rynku pracy się pogorszyła. Swoje warunki pracy postrzegamy też gorzej niż średnia w Europie (77% uznaje że są dobre – u nas 53%). A jeśli wydaje się wam, że „jeszcze się taki nie urodził by każdemu dogodził” to was rozczaruje – w Danii poziom zadowolenia wynosi 94% (i to prawdopodobnie oni tak zawyżają europejską statystykę). Zadowoleni z pracy ponad normę są jeszcze: Holendrzy (choć umowa na czas nieokreślony to u nich niezwykła rzadkość), Finowie i mieszkańcy Luksemburga. W Austrii i Belgii zadowolonych jest 9 na 10 pracowników, a w Wielkiej Brytanii i Estonii 88%. Jeśli jeszcze nie wiecie gdzie emigrować, to warto rozważyć te kierunki.

Najniższy poziom zadowolenia z pracy jest w Grecji (16% jest zadowolonych ze swojej pracy), Chorwacji (18%), Hiszpanii (20%), Włoszech (25%), Bułgarii (31%), Słowenii, Portugalii i Rumunii (32%), na Słowacji (36%) i w Polsce (38%).