O czym pamiętać, jeśli dostałeś wypowiedzenie umowy o pracę

fired managerDostałeś wypowiedzenie umowy o pracę ? Choć to trudna sytuacja postaraj się zachować zimna krew – nie podpisuj niczego dopóki na spokojnie się nie zastanowisz i nie ochłoniesz. Jest kilka rzeczy, o których warto pamiętać, przyjmując wypowiedzenie.

Wolne na szukanie pracy

Pamiętaj, że jeśli otrzymałeś wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia, przysługuje ci wolne na szuanie pracy – ale tylko wtedy jeśli złożysz o to wniosek. Pamiętaj zatem by taki wniosek przedłożyć pracodawcy.

Urlop

W okresie wypowiedzenia t szef decyduje o tym, czy i kiedy pójdziesz na urlop. Może cię na niego wysłać „’przymusowo”. Jeśli tego nie zrobi lub mimo tego zostaną ci jakieś dni urlopowe, to należeć będzie ci się ekwiwalent. Jeśli wraz z wypowiedzeniem szef nie mówi nic o urlopie, to nie musisz mu o tym przypominać Niekiedy lepiej otrzymać ekwiwalent – zwłaszcza w sytuacji, kiedy nie jesteś pewien, czy szybko znajdziesz nową pracę.

Powód wypowiedzenia

Przy umowie na czas nieokreślony, pracodawca wypowiadając umowę o pracę musi podać uzasadnienie tej decyzji – sprawdź czy znalazła się ona w wypowiedzeniu, a jeśli nie, to możesz domagać się jej umieszczenia.