Czas czy kasa – co bardziej liczy się dla szczęścia?

smiley-1041796_640Więcej pieniędzy czy więcej czasu? Co sprawi, że będziecie bardziej szczęśliwi – jak myślicie?

Czy chcąc być bardziej szczęśliwymi, powinniśmy skupić się na tym, by więcej zarabiać czy może na tym, by mieć więcej czasu dla siebie? Teoretycznie wiemy, że pieniądze szczęścia nie dają, ale mocno pomagają je osiągnąć. Co zatem tak naprawdę się liczy?

Według bada opublikowanych niedawno w Social Psychological and Personality Science, ludzie dzielą się na dwie kategorie – tych, którzy przede wszystkim cenią sobie pieniądze oraz tych, którzy przede wszystkim cenią swój czas. Innymi słowy – są osoby, dla których ważniejsze będzie zarabianie (i jeśli mogą przekuć czas na pieniądz, to to zrobią) oraz są osoby, które bardziej cenią sobie czas i mogąc zarobić więcej poświęcając na to czas, najczęściej wybiorą mniejsze zarobki, ale więcej czasu. Kto jest bardziej zadowolony z życia?

Według analizy przeprowadzonej przez naukowców na ponad 4000 badanych, bardziej szczęśliwi są ci, którzy mocniej cenią czas. Posiadanie wolnego czasu jest zatem mocniej związane ze szczęściem niż posiadanie pieniędzy. Oczywiście nie dotyczy to tych, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Jeśli jednak stać cię na to, by zamiast sprzątać samodzielnie mieszkanie, wynająć kogoś do tego i zyskać parę godzin – to według naukowców warto to zrobić!

źródło:eurekalert.com

Tagi: