Coraz więcej osób domaga się podwyżek

Spadające bezrobocie i coraz większa panika przedsiębiorców, którzy nie mogą znaleźć rąk do pracy powodują, że pracownicy coraz częściej oczekują podwyżek. Blisko 90 proc. respondentów w badaniu InfoPraca.pl, zadeklarowało, że jeśli firma nie spełni ich wymagań, będą szukać innej pracy.

Według GUS w III kwartale tego roku przeciętne wynagrodzenie wynosi już 4055,04 zł. To o 35,96 zł więcej w porównaniu do poprzedniego kwartału i o 159,71 zł więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. – Jest to skutkiem rosnącej z kwartału na kwartał presji płacowej – tłumaczy Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl.

Prawie co drugi pracownik oczekuje podwyżek

Z ankiety przeprowadzonej przez serwis InfoPraca.pl wynika, że w tym roku po podwyżkę wynagrodzenia poprosiło już 45,3 proc. osób, które wzięły udział w badaniu. Wyższe stawki udało się wynegocjować co drugiej osobie. – Podwyżek domagają się dziś nie tylko pracownicy kluczowych branż, ale także tych, w których deficyt pracowników nie jest jeszcze największy – tłumaczy Jurkiewicz. Aż 43 proc. ankietowanych oczekuje 10 proc. podwyżki, a blisko 28 proc. marzy o jej wzroście aż o jedną piątą. Wzrostu wynagrodzenia o 15 proc., oczekiwałoby 23,2 proc. respondentów.

Z najnowszego Licznika ofert serwisu InfoPraca.pl wynika, że największe wzrosty ofert pracy w porównaniu do II kwartału br., odnotowały następujące branże: przemysł ciężki/wydobywczy (wzrost o 91 proc.), produkcja (wzrost o 80 proc.), zakupy (59 proc.), logistyka (53 proc.), farmacja (38 proc.), IT – ERP (32 proc.) i IT – sprzedaż (23 proc.). I w tym branżach presja płacowa jest obecnie największa.

Pracownicy proszą o podwyżkę najczęściej wtedy, gdy zwiększy się ich zakres obowiązków (38 proc.), gdy podnieśli swoje kwalifikacje, które bezpośrednio przekładają się na efekty w pracy (19,8 proc.), gdy odnieśli wymierne sukcesy (18 proc.) oraz gdy dowiedzieli się o tym, że ich współpracownicy zarabiają więcej (12,3 proc.). Prawie 7 proc. jest zdania, że o podwyżkę powinniśmy prosić, gdy pensja nie wzrosła od 3 lat, a dla blisko 5 proc. pensja powinna co roku rosnąć o wskaźnik inflacji.

Inicjatywa po stronie szefa

Ale chociaż polscy pracownicy uważają, że powinni zarabiać więcej, to rozmowa o podwyżce jest dla nich trudna i bardzo stresująca. Niemal co trzeci ankietowany (32,5 proc.) zdradza, że boi się reakcji szefa na wieść o tym, że chciałby więcej zarabiać. A więcej niż co piąty (21,2 proc.) twierdzi, że nie potrafi rozmawiać z szefem o pieniądzach. Wśród barier uniemożliwiających staranie się o podwyżkę ankietowani wymienili także m.in. trudną sytuację finansową firmy (15,4 proc.) czy brak wiedzy o tym, że na obecnym stanowisku możliwe są wyższe zarobki (11,6 proc.). Tylko 5,5 proc. ankietowanych wskazuje na brak wiary we własne możliwości, jako główną barierę w prośbie o podwyżkę.  Unikanie rozmów o podwyżce wynika także z przekonania, że to sama firma powinna docenić pracownika biorąc pod uwagę jego pracę i zaangażowanie. Prawie trzy czwarte ankietowanych uważa, że z inicjatywą podwyżki powinien wyjść szef doceniając tym samym swojego pracownika. Dlaczego? Bo zdaniem ankietowanych prośby o wyższe wynagrodzenie są zniechęcające (35,4 proc.)
i żenujące (31,8 proc.). Niemal 18 proc. uważa, że takie rozmowy są dla nich trudne, gdyż nie potrafią walczyć o należne im prawa.

Polacy wciąż nie potrafią patrzeć na pracodawcę po partnersku i często vice versa. Wiele osób nie potrafi sobie uświadomić, że przecież oferują firmie swój czas i wiedzę, a firma musi im za to zapłacić. Nadal u wielu pracowników pokutuje przekonanie rodem z minionej epoki że podwyżki po prostu się należą, niezależnie od sytuacji firmy. A tak przecież nie jest – tłumaczy Jurkiewicz.

Dlatego też ulubioną strategią polskich pracowników na poprawę wynagrodzenia jest zmiana pracy na lepiej płatną. Aż 87,3 proc. deklaruje, że jeśli w ciągu najbliższego roku nie dostaną podwyżki, to są gotowi szukać lepszej pracy.

O badaniu

Ankieta „Podwyżka – temat (nie)poruszany” zostało przeprowadzone w dniach 22-27.10.2016 wśród grupy 1444 użytkowników serwisu InfoPraca.pl.