Co piąty Polak bardzo zadowolony z życia!

Czy jesteś zadowolony z życia? Większość Polaków (mimo tego, że stale narzekamy) okazuje się być zadowolonymi ze swojego życia – tak przynajmniej powiedzieli CBOS’owi pod koniec ubiegłego roku.

71% Polaków jest zadowolonych z życia, w tym zaś 20% bardzo zadowolonych. Za to rozczarowanych mamy tyko 3 na 100. Zadowolenie jest w dużej mierze związane zarówno z posiadaniem pracy, jej jakością oraz osiąganymi zarobkami. Umiarkowanie zadowolonych i niezadowolonych najwięcej jest wśród osób bezrobotnych i rencistów.

W porównaniu do poprzedniego roku ubyło nam niezadowolonych (0 2%) a przybyło bardzo zadowolonych – aż o 6%. I co na to kryzys? Co czwarty Polak jest tak średnio z życia zadowolony co jest w sumie dobrym wynikiem w kraju, w którym na pytanie „co słychać?” w 80% przypadków usłyszymy litanię narzekań – w zasadzie na wszystko.

To ogólnie – a jak to jest w -przypadku pracy zawodowej? Otóż z przebiegu kariery zawodowej cieszy się 59% Polaków (w tym również Ci, którzy obecnie nie pracują). 25% jest średnio zadowolonych a 11% niezadowolonych.

Zadowoleni z pracy mocno wiąże się zarówno z zajmowanym stanowiskiem (im wyższe, tym poziom zadowolenia większy i poziomem wykształcenia). O ile jesteśmy zadowoleni z pracy, o tyle niekoniecznie z zarobków. Zadowolenie z zarobków odczuwa 23% badanych (co i tak – wziąwszy pod uwagę ilość osób na najniższej krajowej, nie jest takim złym wynikiem). 36% uważa, że ma przeciętną sytuację ekonomiczną, a 40% jest niezadowolonych. Co ciekawe, poziom zadowolenia (tudzież niezadowolenia z zarobków) jest na przestrzeni kilku ostatnich lat względnie stały (waha się o 1-2%) – zatem nie do końca nasza sytuacja ekonomiczna, kryzys czy inflacja mają wpływ na to, jak postrzegamy poziom swojego bytu w sensie materialnym.

A wy jesteście zadowoleni czy nie? I z życia i z zarobków?