Chcesz być liderem? Popracuj nad muskulaturą

man-461195_640Choć bycie dobrym kierownikiem niekoniecznie wymaga tężyzny fizycznej, to jednak by dostać upragniony awans na szefa, dobrze popracować nad muskulaturą.

Jak wykazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Berkeley, tężyzna fizyczna wpływa na postrzeganie osoby jako lepszego lidera. Badania przeprowadzono w ten sposób, że wybrano kilku mężczyzn o różnej budowie ciała i różnej muskulaturze. Sfotografowano ich w białych podkoszulkach na ramiączkach, zasłonięto twarze i pokazano uczestnikom badania jedynie sylwetki torsów (by na ocenę nie wpływał wzrost osoby na zdjęciu). Następnie badanych zapytano, jak ocenia szanse każdego z mężczyzn ze zdjęcia na bycie liderem i jaki – ich zdaniem – jest ich potencjał jako przywódców. Okazało się, że mężczyźni silniejsi (o większej muskulaturze) uzyskiwali wyższe oceny jako przywódcy z wysokim potencjałem niż osobnicy o małej ilości mięśni bądź z nadwagą.

Co ciekawe, muskulatura liczy się tylko w przypadku mężczyzn. U kobiet nie stwierdzono zależności między siłą fizyczną a postrzeganymi predyspozycjami do bycia liderem.

źródło:eurekalert.org

Tagi: