Big Data przewidzi, kiedy się zwolnisz

rp_zwolnienie3.jpgWydaje Ci się, że masz wolną wolę i sam zarządzasz swoim życiem i decyzjami? Niestety, znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że żyjesz jak chomik w kołowrotku i Twoje zachowanie – mając odpowiednią ilość danych – można przewidzieć. Są nawet firmy, które to robią, np. Ultimate Software. Stworzyła program przewidujący, kiedy zwolni się który pracownik.

Ultimate Software to firma zajmująca się Big Data – czyli dużymi zbiorami danych, które dzięki odpowiedniej analizie, potrafią na bazie statystyki wnioskować o zachowaniu człowieka. UltiPro Rentention Predictor to oprogramowanie, którego celem jest przewidywanie rotacji. Wykorzystuje on 50 różnych czynników, by przewidzieć prawdopodobieństwo zwolnienia się z pracy danej osoby w ciągu najbliższego roku. Okazuje się nad wyraz skuteczny. Oczywiście, nie pozwala przewidzieć wszystkiego ze 100% dokładnością, ale daje sugestie na temat tego, którzy menedżerowie powinni być szczególnie wrażliwi na próby odejścia pracowników.

Czy to dobrze, czy źle z perspektywy pracowników? Można powiedzieć, że każdy kij ma dwa końce – z jednej strony, tego typu dane pozwalają menedżerom odpowiednio wcześniej zareagować, np. zaproponować pracownikowi podwyżkę czy nowe zadania, co pozwoli ich zatrzymać. Z drugiej – może prowadzić do szybszego „odsiewania” pracowników (po co czekać aż się zwolni, skoro można to zrobić szybciej). Najbardziej przerażające okazuje się to, że jesteśmy aż tak przewidywalni w swojej nieprzewidywalności.

Tagi: