Bezrobotny = nierobotny?

Gazeta.pl przeprowadziła sondaż ankietowy pytając respondentów o to jak oceniają osoby bezrobotne oraz jakie przyczyny braku podejmowania przez osoby bezrobotne, dostrzegają.

 

Wyniki okazały się dość zaskakujące. Ponad połowa badanych stwierdziła, że osoby bezrobotne są leniwe i po prostu nie chce im się pracować, co piąty badany usprawiedliwia niechęć bezrobotnych do pracy niskimi płacami. Na pozostałych miejscach w pierwszej piątce znalazły się też takie przyczyny jak niskie wykształcenie i brak kwalifikacji oraz…wybredność bezrobotnych. Kobiety są bardziej łagodne w ocenie niż mężczyźni. Bardziej skłonne są widzieć przyczyny niepodejmowania pracy w kiepskich zarobkach które oferują pracodawcy, niż w lenistwie bezrobotnych.

 

Szczególnie ciekawie wypadły odpowiedzi na pytania szukające przyczyn bezrobocia. Osoby z wyższym wykształceniem uważają bowiem, że przyczyną braku pracy może być niskie lub niewystarczające wykształcenie, ale już osoby które kwalifikacji nie posiadają, nie widzą w tym żadnego problemu i żadnej przyczyny bycia bezrobotnym.

Więcej ciekawych wniosków i wykresów na stronie gazety

źródło:gazeta.pl -28.05.08