Bezrobocie spada?

Jak podał GUS, bezrobocie w marcu spadło. Do 12,9%. Oznacza to tyle, że 21 tys. osób więcej ma pracę, niż miało ją w lutym. Czy w kontekście całego kraju to tak dużo?

Z informacji podanych przez MPiPS wynika dość jednoznacznie, że niższy wskaźnik bezrobocia to bynajmniej nie wynik masowej ilości nowych etatów, ale efekt zahamowania ilości zwolnień oraz zwiększenie ilości osób wyłączonych ze statusu bezrobotnego. W rzeczywistości więc niekoniecznie jest lepiej, mimo wyższych statystyk.

Dość dużo osób, w zeszłym miesiącu zdecydowało się na udział w płatnych stażach dotowanych przez PUP. Miejsc akty awizacji zawodowej pojawiło się w marcu sporo – zresztą więcej niż wyniósł spadek bezrobocia. Niestety nie zawsze są to oferty pełnopłatnej pracy, a często właśnie staże, które kierowane są do określonej grupy społecznej – czyli absolwentów.

Zwiększona ilość ofert  – zwłaszcza w zakresie staży, dla których przewidziana jest spora papierkologia, zwiększył ilość pracy jaka czeka na urzędników PUP. Być może dlatego właśnie pracownicy PUP zaczynają strajkować – jak na razie strajk trwa w radomskim PUPie.  W ramach protestu pracownicy PUP przychodzą do pracy ubrani na czarno, ale bezrobotni są normalnie obsługiwani. Jeśli prezydent Radomia nie zwiększy dotacji dla PUP, pracownicy straszą masowym braniem urlopów na żądanie. Bezrobotni z Radomia powinni się więc pośpieszyć.