Administratorzy najlepiej poinformowani o zarobkach !

adminiKto jest najlepiej poinformowaną osobą w firmie która wie kto ile zarabia? Nie, bynajmniej nie prezes czy szefowie działów, ale…administratorzy! Według badań przeprowadzonych przez firmę Cyber-Ark, zajmującą się bezpieczeństwem informacji, co trzeci administrator w czasie wolnym zabawia się wyszukiwaniem w systemie firmowym, tajnych informacji.

Prawie połowa administratorów i pracowników działu IT przyznaje że ma dostęp do informacji, które nie korespondują z ich zadaniami w pracy. Admini sprawdzają więc prywatne maile, szczegóły dotyczące wynagrodzeń, podpatrują plany rozwojowe firmy i poszczególnych działów, terminy spotkań- jednym słowem mają dostęp do wielu, nawet prywatnych informacji pracowników.

Inną przewiną adminów jest to że nie pilnują dostatecznie bezpieczeństwa informacji w firmie. 30% administratorów zmienia hasła raz na kwartał. 9% przyznało, że nie zrobiło tego nigdy. To oznacza, że do firmowych dokumentów mają dostęp również osoby, które z firmy odeszły.

Z ciekawszych statystyk warto wspomnieć że aż 12 % z przepytanych przez cyber-ark administratorów z długim stażem pracy (stanowisko senior administrator) uważa nadal że najbardziej bezpieczną formą przesłania gotówki jest poczta. Podkreślmy, że chodzi o tradycyjną jej formę.

Jak mówi też ostatni przykład San Francisco, admini mogą też być niebezpieczni

źródło: cyber-ark.com, via idg.pl