A może praca online?

Nie możesz znaleźć pracy w swoim mieście a przeprowadzka ci nie w smak? Być może praca online jest propozycją właśnie dla Ciebie?

Elance to jeden z największych międzynarodowych serwisów służących poszukiwaniu pracy online (i znajdowaniu zdalnych pracowników). Nie tak dawno, zarejestrował się w serwisie 500.000 użytkownik od strony klienta (osób przyjmujących zlecenia jest 1,4 mln). Z tej okazji, Elance podsumował rozwój pracy zdalnej, pozyskiwanej i wykonywanej online – zobaczmy, jakie możliwości na nas czekają.

Na Elance pojawiło się jak do tej pory 2,2 mln ogłoszeń o zleceniach i doszło do 1,2 mln transakcji (część nie dochodzi do skutku, część nie jest potwierdzana przez użytkowników). Łączna wartość zleceń wyniosła 2,1 miliarda $. Ilość klientów korzystających z pracowników zdalnych rośnie błyskawicznie. Na koniec 2010 roku było ich 300.000, rok później 400.000. Liczbę 500.000 serwis osiągnął w lutym tego roku.

Mniej więcej co 6 minut oddawane jest zlecenie online. Zleceniobiorcy pochodzą ze 163 krajów świata (czyli są kraje w których pracuje się zdalnie a nawet nie ma tam McDonalda!).

Jak wyglądają zarobki pracowników zdalnych? Przede wszystkim większość zleceń (70%) wyceniana jest stałą stawką. W przypadku 30% zleceniodawcy oferują stawkę godzinową.

A jakie kompetencje są najbardziej poszukiwane? Przede wszystkim szanse na prace zdalną mają programiści PHP, Html, MySQL oraz graficy. Często pojawiają się zlecenia dla osób piszących artykuły, dostarczycieli kontentu na strony i copywriterów. Coraz popularniejsze staje się programowanie w Javie oraz na platformy mobilne. Pojawiają się też zlecenia dla księgowych,

Na ten moment najwięcej zleceń pochodzi z Kanady, USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Najwięcej zarabiają zaś mieszkańcy Indii, Ukrainy oraz USA i Kanady.

Choć Polska nie pojawiła się w zestawieniach, to ciekawe jest to, że według szacunków Elance, do 2020 roku co trzeci pracownik będzie zatrudniany online i co druga firma będzie mieć przynajmniej jednego zdalnego pracownika. Może zatem warto rozejrzeć się po rynku i sprawdzić co można zrobić online.