35 dni urlopu zamiast 26?

rp_urlop-wakacje.jpgByć może czeka nas taka zmiana! Unia Europejska dyskutuje dyrektywę, według której w krajach, w których wydłużono czas emerytalny do 67 roku życia, pracownicy będą każdego roku dysponować dodatkowymi dniami urlopowymi. W przypadku Polski może to być nawet 35 dni w skali roku.

W związku z podniesieniem wieku emerytalnego w niektórych krajach Unii Europejskiej być może wprowadzone zostaną nowe wytyczne dotyczące urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikom. W krajach, w których wiek emerytalny wynosi 67 lat, byłoby to 35 dni w skali roku (czyli o 9 dni więcej w Polsce niż obecnie).

Oczywiście wprowadzenie takiego zapisu nie będzie łatwe – koszty dodatkowego urlopu pozostaną po stronie pracodawców, czyli będą stanowić dodatkowe obciążenie ich budżetu. Pracodawcy będą musieli w jakiś sposób „odbić” sobie te koszty – np. zwiększeniem efektywności pracy w swoich zakładach lub zmianą w sposobie zatrudniania. Nie wiadomo jeszcze kiedy ewentualnie dyrektywa miałaby wejść w życie.