30 tys. dla odchodzącego kolejarza

Nawet 30 tys. złotych (zachęta od firmy + odprawa) może dostać kolejarz, który dobrowolnie zdecyduje się odejść ze spółki Przewozy Regionalne. To wprawdzie nie aż tak dużo, jak kilka miesięcy temu płacił  ArcelorMittal, ale i tak sporo.

Przewozy Regionalne planują zwolnienie około 700 pracowników. Do końca marca, wnioski o zwolnienie mogą składać wszyscy zainteresowani odejściem z pracy pracownicy, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowego wynagrodzenia za zwolnienie. Nie każdy jednak pracownik będzie mógł taki dodatek otrzymać. Decyzję – jak podaje Głos Wielkopolski – podejmą dyrektorzy po analizie zarówno roli pracownika w firmie, jak i jego sytuacji życiowej.

Głównie odejść mają pracownicy najniżej kwalifikowani, związani z obsługą taboru. Niektórym może zostać zaproponowane przekwalifikowanie się- jak się bowiem okazuje, niektórych specjalizacji jest za dużo innych zaś zbyt mało. Spółka Przewozy Regionalne jednocześnie poszukuje nowych pracowników – głównie na stanowiska takie jak maszynista i konduktor.

Praca na stanowisku maszynisty to całkiem intratna (choć nie łatwa) posada. Na jednym z ogłoszeń o pracę, które znalazłam na to stanowisko, widnieje kwota 5000 brutto. Według informacji na stronie PKP z 2008 roku, przeciętne wynagrodzenie maszynisty PKP wynosić ma 3800 zł brutto. W porównaniu do rzeczywistych średnich pensji w Polsce, to całkiem atrakcyjne uposażenie.