13 oznak tego, że pracownik chce zmienić pracę

rp_rezygnacja-z-pracy1.jpgPo czym poznać można to, że pracowników chce zmienić pracę? Najczęściej menedżerowie obserwują czynniki zewnętrzne – takie jak częściej brane wolne na jeden dzień, elegancki strój pracownika na co dzień czy zauważają odwiedzanie stron z ofertami w czasie pracy. Kiedy jednak pracownik wykazuje takie sygnały, to oznacza że nowej pracy już szuka. A czy możliwe jest zorientowanie się, że będzie chciał jej szukać kiedy jeszcze nawet on sam o tym nie wie? Okazuje się, że tak.

Czy wiesz, że twoje zachowanie, motywacja i sposób w jaki przetwarzasz informacje zmieniają się, kiedy twoja praca przestaje cię interesować? Te sygnały – jeśli będziesz mieć wnikliwego menedżera który je dostrzeże – mogą skończyć się propozycją zmiany stanowiska bądź awansu. Warto zwracać na nie uwagę również samodzielnie, bo pozwalają ci zrozumieć szybciej to, dlaczego twoja praca daje ci już mniej satysfakcji. Jakie to sygnały?

Badania, które przeprowadził Timothy M. Gardner i Peter W. Hom pokazują, że istnieje ścisła korelacja między 13 zachowaniami wykazywanymi w pracy,a prawdopodobieństwem tego, że pracownik w ciągu następnych 12 miesięcy odejdzie z pracy. Jakie to zachowania?

 1. Produktywność pracownika spadła,
 2. Pracownik pracuje mniej zespołowo niż dawniej,
 3. Pracownik ogranicza się częściej niż dawniej, to robienia jedynie minimum,
 4. Jest mniej skłonny do udziału w długofalowych projektach,
 5. Jest mniej zainteresowany usatysfakcjonowaniem swojego menedżera niż dawniej,
 6.  Zmienia się jego nastawienie do pracy na bardziej negatywne (np. narzeka),
 7. Pokazuje mniej zaangażowania i wysiłku,
 8. Jest mniej skupiony na sprawach związanych z pracą,
 9. Otwarcie pokazuje niezadowolenie z pracy,
 10. Otwarcie pokazuje niezadowolenie z przełożonego,
 11. Częściej kończy pracę równo z czasem,
 12. Nie czuje się związany z misją firmy,
 13. Wykazuje mniejsze zainteresowanie pracą z klientem niż dotąd.

Czy badania są rzetelne? Wydaje się, że tak. Najpierw poproszono ponad 100 menedżerów o stworzenie listy ponad 900 zachowań które mogłyby świadczyć o szukaniu nowej pracy i sprawdzono, które z nich wykazywali pracownicy, którzy faktycznie się zwolnili. Potem poświęcono ponad rok na testowanie  listy – czyli sprawdzanie czy osoby osiągające wysoki wynik na skali faktycznie odchodzą z pracy i okazało się, że tak. Zatem – jeśli spełniasz wiele z powyższych kryteriów, to oszczędź czas i już dziś zacznij szukać.

Tagi: