10 zawodów z największym ryzykiem depresji

woman-1006102_640W niektórych zawodach wypalamy się szybciej niż w innych, bardziej oddziałują na naszą sferę psychologiczną. Niektóre zaś wybierane są przez osoby o szczególnej konstrukcji psychicznej – bardziej emocjonalne i wrażliwe. W efekcie w zawodach tych panuje większe – niż w średniej populacji – ryzyko depresji. Które zawody obarczone są największym ryzykiem i dlaczego?

1. Pracownicy domów opieki

hospital-840135_640Według serwisu Health.com, współczynnik ryzyka depresji w grupie tych pracowników wynosi aż 11 proc. (podczas gdy ogólnie w populacji 7 proc. Z czego wynika tak duża podatność na zaburzenia nastroju? Często z bardzo bliskiego i ciągłego obserwowania czyjegoś cierpienia, zniedołężnienia czy samotności. To również ciężka fizycznie praca, która często spotyka się zarówno z brakiem wdzięczności ze strony podopiecznych jak i niskim szacunkiem społecznym (szanujemy te osoby, ale podobnie jak w przypadku pielęgniarek, nie jest to zawód cieszący się dużą estymą).

2. Pracownicy barów fast food

hamburger-801942_640Prawie 15 proc. kobiet pracujących w fast foodach cierpi na depresję. Dlaczego? Bo pensje są marne, praca ciężka i obarczona dużym stresem. Do tego nikt nie szanuje pracowników sieci fast food, a każdy pracownik nie raz i nie dwa w ciągu dnia, musi borykać się z aroganckim zachowaniem klientów (i nie może z tym nic zrobić).

3. Pracownik opieki społecznej

baby-951092_640Konieczność zajmowania się rodzinami z problemami – biedą, nadużyciami, problemami alkoholowymi lub zdrowotnymi wypala tych pracowników bardzo szybko. Poza tym jest ich za mało w stosunku do zapotrzebowania. Nierzadko widzą potrzebę pomocy, ale nie maja na to środków bądź czasu. I właśnie to wypala najbardziej.

4. Chirurg

surgery-880584_640Wydawałoby się, że ratowanie życia, niezłe zarobki i szacunek społeczny sprawiają, że  chirurg nie będzie narażony na depresję. A jednak – problem nieuleczalności pewnych chorób oraz zabiegów zakończonych niepowodzeniem czynią z chirurgów osoby podatne na zaburzenia nastroju.

5. Artysta

painter-4165_640Niezależnie od kierunku sztuki, jaki obrał – malarstwa, rzeźby czy performance, artyści to grupa narażona na depresję bardziej niż inni. Cierpi na nią ponad 9 proc. artystów. Dlaczego? Bo z jednej strony to niezwykle wrażliwe jednostki, a z drugiej często pracują bardzo nieregularnie, bez stałego źródła dochodu i pewności, za co zapłacić kolejny czynsz.

6. Nauczyciel

teacher-403004_640To, że to jeden z bardziej podatnych na depresję zawodów, chyba nikogo nie zdziwi. Przynajmniej w Polsce, choć umieściły go na liście badania amerykańskie. Mało zasobów, duża presja i konieczność zajmowania się nierzadko trudnymi dziećmi sprawiają, że klątwa „obyś cudze dzieci uczył” staje się złowróżbną przepowiednią.

7. Pracownik administracyjny

secretary-338561_640Zaskoczenie – przecież tak wiele osób pragnie mieć spokojną prace w biurze. Otóż okazuje się, że taka praca wcale nie jest spokojna – wprost przeciwnie, pełna stresu i mało doceniana. Ze stanowiska administracyjnego trudno też awansować i najczęściej jest to zarówno pierwsza linia ognia jak i stanowisko w firmie należące do najniższych w hierarchii.

8. Zarządca budynku

plumbing-840835_640Brak spokoju przez całą dobę,, bo przecież stać się może coś zawsze i wszędzie. Trudne godziny pracy, dostępność, nierzadko konieczność uspokajania zdenerwowanych lokatorów i naprawiania różnych rzeczy „na wczoraj” Do tego dochodzi niski szacunek społeczny i nierzadko niezbyt wysokie uposażenie.

9. Księgowy

calculator-385506_640Duża odpowiedzialność za cudze finanse, stres w gorących okresach księgowania i konieczność patrzenia na przepływające tysiące złotych, podczas gdy zarabia się z tego promil, mogą doprowadzić do sporej frustracji.

10. Sprzedawca

rp_praca-sklep.jpgUzależnienie części wynagrodzenia od premii, brak regularnych godzin pracy, konieczność pracy zmianowej i w weekendy. Niskie płace, brak umów i niepewność kwoty końcowego dochodu. Poza tym konieczność pracy z nierzadko sfrustrowanymi, zdenerwowanymi czy rozkapryszonymi ludźmi – z tych wszystkich powodów sprzedawca również znajduje się na tej liście.

Zamierzałeś wybrać jeden z powyższych zawodów, a teraz się wahasz? Niepotrzebnie. Średnia w populacji to 7 proc. – zatem depresja może Cię dopaść niezależnie od tego, co robisz. By jednak nie patrzeć na życie tak pesymistycznie, pomyśl że 93 proc. osób radzi sobie całkiem nieźle i z uśmiechem na ustach idzie przez życie. Niezależnie od wykonywanej pracy.

Tagi: