10 najgorszych zawodów 2016 roku

The insurance agent protectionSerwis CareerCast – jak co roku – przeprowadził analizę 10 najlepszych i najgorszych zawodów w 2016 roku. Kryteria są proste: zarobki, środowisko pracy, poziom odczuwanego stresu oraz perspektywy zawodowe. Nigdy nie zgadniecie, kto w tym rankingu wypadł najgorzej.
Ostatnie miejsce – wśród 200 analizowanych zawodów – zajął: reporter. Przede wszystkim dlatego, że po pierwsze, gazety redukują liczbę reporterów, stawiając na treść tworzoną przez czytelników, bądź w sposób zautomatyzowany (sztuczna inteligencja) oraz dlatego, że coraz rzadziej praca reportera jest stała – a bardziej przypomina pracę freelancera, gdzie reporter musi nie tylko znaleźć sobie temat, ale jeszcze go sprzedać. Wynagrodzenia za ich pracę również spadają.
Jak wyglądają pozostałe „najgorsze” zawody?
199. miejsce – Drwal – głównie ze względu na mniejsze perspektywy i trudne warunki pracy.
198. miejsce – Dziennikarz Telewizyjny – CareerCast podkreśla kurczące się uposażenie, duży stres i coraz mniejsze możliwości w branży. W Polsce można uznać, że zmiany też dotykają tego sektora, choć wielu z nas poziom zarobków spikerów wynagrodziłby trudy i znoje.
197. miejsce – DJ radiowy przede wszystkim ze względu na coraz mniejsze możliwości rozwoju. Większość stacji zaczyna korzystać z predefiniowanych list muzycznych, bez konieczności posiadania na stałe DJa. Nowe miejsca pracy nie tworzą się w branży muzycznej, DJ pracuje zazwyczaj na kontrakt i od zlecenia do zlecenia.
196. miejsce – Wojskowy – wg. CareerCast zawód z prawie największym poziomem stresu (pokonał go jedynie strażak).
195. miejsce – Deratyzator – nie tylko na co dzień ma do czynienia z mało przyjemnymi żyjątkami, to jeszcze jest narażony na działanie chemicznych oparów i … ma słabe możliwości rozwoju i robienia kariery.
194. miejsce – Sprzedawca w sklepie – powodem kiepskiej oceny są niskie pensje, duża presja na wynik ze strony szefostwa, mało regularny tryb życia i niezbyt zdrowe warunki pracy w centrach handlowych (klimatyzacja, narażenie na hałas, mało czyste środowisko).
193. miejsce – Sprzedawca powierzchni reklamowych – mniejsze perspektywy (bo ich rolę przejmują zautomatyzowane systemy sprzedaży) oraz niskie pensje przy wysokiej presji na wynik. W rankingu CareerCast to stanowisko znalazło się na liście TOP 10 najgorszych zawodów po raz pierwszy.
192. miejsce – Taksówkarz – krótko mówiąc – Uber i Lyft. Te dwie firmy zabierają taksówkarzom pracę. Jest mniej zleceń i mniej pieniędzy.
191. miejsce – Strażak – wysoki stres, niezbyt wysokie wygrodzenie czynią z zawodu strażaka profesję obecną na liście najgorszych zawodów od lat.

Oczywiście pamiętajcie, że ranking jest tworzony dla osób mieszkających w USA – zatem niektóre zawody posiadają zupełnie inną hierarchię ekonomiczną.

Źródło:careercast.com

Tagi: