Drabina zadowolenia z pracy – na którym jesteś szczeblu?

drabinaTest drabiny to prosta analiza tego, jak bardzo zadowoleni jesteśmy z życia czy pracy. Po prostu na narysowanej drabinie z 10 szczebelkami, mamy ustawić siebie – gdzie teraz jesteś? Na 4, 7 czy 10 szczeblu pod względem zadowolenia z pracy?
Technikę tę wykorzystuje Paw Research Center. W tym roku 38 % Polaków umieściło się na 7 i wyższych stopniach. Czy to dużo? Oznacza to, że ponad co trzeci Polak, jest dość zadowolony ze swojego zawodowego życia (jednakże ponad 60% jest na niższych szczeblach).  Na tle Europy wypadamy dość nieźle. Na rozwiniętych rynkach jest wprawdzie więcej osób, które plasują się na szczeblach 7-10, ale w porównaniu z rynkami rozwijającymi się, wyprzedzamy sporo krajów.

dochod drabina
Najbardziej zadowoleni ze swoich karier zawodowych ludzie mieszkają w Meksyku (79% na 7-10 szczebla), w Wenezueli (74%) oraz Brazylii (73%). Z badania wynika również, że choć dochód na głowę ma znaczące znaczenie w ocenie naszego poziomu zadowolenia z kariery zawodowej, to niektóre kraje, kulturowo są bardziej otwarte na odczuwanie zadowolenia – szczególnie mocno widać to na przykładzie krajów Ameryki Południowej, gdzie niezależnie od poziomu dochodu ludzie są po prostu bardziej zadowoleni ze swoich osiągnięć. Najbardziej pesymistyczny okazuje się zaś Bliski Wschód.

Czy test drabin oznacza, że mimo tego, iż większość z nas stale narzeka to globalnie jesteśmy zadowoleni? Niestety niekoniecznie. Psycholog Dan Gilbert, który zajmuje się badaniem poczucia szczęścia uważa, że ludzie mają ciekawą zdolność dopasowywania swojego poczucia szczęścia do aktualnej sytuacji. Przykładowo – załóżmy, że mamy dwie osoby – jedna właśnie wygrała na loterii 100.000 zł. Druga, straciła w wypadku nogi – kto będzie szczęśliwszy? Nie trzeba być psychologiem, by powiedzieć, że osoba, która wygrała na loterii. Tak, ale tylko do pewnego czasu. Badanie subiektywnego poczucia szczęścia (czyli zapytanie obu osób jak na skali oceniają swoje zadowolenia z życia) pokazuje, że po roku od zdarzenia obie osoby oceniają swoje szczęście podobnie. Po prostu by móc funkcjonować, większość z nas znajduje potwierdzenia dookoła nas, tego, że jesteśmy zadowoleni. Możemy narzekać, ale nasze ogólne poczucie szczęścia rzadko się waha.