Czy mogę iść na L4 lub kwarantannę skoro dopiero rozpocząłem pracę?

Podczas zimy i w czasie wzmożonej ilości zachorowań na korona wirusa, coraz częściej udajemy się na L4 lub zostajemy poddani kwarantannie. Sprawa jest prosta, gdy pracujemy na umowę o pracę u stałego pracodawcy. A co w przypadku, gdy dopiero rozpoczęliśmy pracę. Od kiedy można iść na zwolnienie lekarskie? Jakie są konsekwencje zwolnienia chorobowego na początku trwania umowy? Co w przypadku kwarantanny? Zachęcamy do lektury tego krótkiego posta z wypowiedzią specjalisty ds. kadrowych.

Stało się, podwyższona temeratura, lekki kaszel, nie ma co wpadać w panikę, jednak warto się zatrzymać. Poobserwować objawy lub w przypadku ich trwania udać się do lakarza i wykonać test.

A co jeśli  dopiero zacząłeś pracę, a już jesteś chory?
Można oczywiście w takiej sytuacji ratować się doraźnymi lekami i mimo złego samopoczucia chodzić do pracy, ale ryzyko jest duże – zarówno takie, że narazisz na zagożenie choroby, swoich współpracowników.
Nie mówiąc już o tym, że spada Twoja efektywność. 

W temacie efektywności i motywacji, odsyłamy do osobnego artykułu.

 

Czy zaraz po rozpoczęciu umowy można „iść na L4”?

Nie ma takich przeciwwskazań – w zasadzie na zwolnienie chorobowe można iść już od pierwszego dnia trwania umowy o pracę. Aby jednak ukrócić sytuacje, w których pracownik oszukuje pracodawcę (a także ze względu na to, że skoro nie było jeszcze ani jednej wypłaty, to i nie zostały odprowadzone żadne składki), nie przysługuje Ci wynagrodzenie chorobowe. Innymi słowy – jeśli pójdziesz na zwolnienie, to za te dni nie dostaniesz pieniędzy. Przysługują one dopiero po 30 dniach pracy. Zatem – o ile nie upłynęło jeszcze 30 dni pracy – to możesz chorować, ale za darmo.

 

Co w przypadku kwarantanny. Czy jeśli mam taką możliwość lepiej pracować zdalnie?

W związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID­­‑19 został dodany przepis (tj. ustawę z 28 października 2020 r) zgodnie, z którym w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej kwarantannie, mogą – za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego – świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie.

 

Jak zatem wygląda wynagrodzenie na kwarantannie?

Jeśli zostaliśmy wysłani na kwarantannę i podczas tego okresu normalnie wykonujemy swoje obowiązki w trybie zdalnym należy nam się normalne wynagrodzenie za pracę. Jeśli natomiast nie wykonujemy swoich obowiązków, tylko odpoczywamy i regenerujemy się w związku z zagrożeniem choroby, wówczas przysługuje nam wynagrodzenie za czas choroby (na ogólnych zasadach).

Jesteś ciekaw, czy chorobowe może wpłynać na zmniejszenie wymiary urlopu wypoczynkowego? Przeczytaj osobny wpis na ten temat:

Chorobowe a urlop  Chorobowe, a urlop. – zobacz szczegóły, czy L4 może zmniejszyć wymiar wypoczynkowego.


——————————————————————————————————–

aktuazlizacja : 2021

autor: Patrycja Kuba
źródło: infor i dziennik ustaw