A może tak na szparagi?

Jak co roku, monitorujemy zainteresowanie Polaków wyjazdami zarobkowymi do Niemiec związanymi ze zbieraniem szparagów. Niemieccy plantatorzy nieco obawiali się, że otwarcie granic dla Polaków, które nieco zbiega się w czasie z sezonem na szparagi, zaowocuje zmniejszonym zainteresowaniem wyjazdami. Jak się jednak okazuje, agencje pracy tymczasowej odnotowują spore zainteresowanie sezonem szparagowym – wyższe nawet niż w ubiegłych latach.

Chęć wyjazdu na zbiory szparagów zgłaszają nawet te osoby, które jeszcze nie miały doświadczeń tego typu. Część tych osób zrezygnuje w trakcie pracy, bowiem zbieranie szparagów to ciężki kawałek chleba, a płatność uzależniona jest od wydajności, dlatego też ci którzy nie dadzą rady wytrzymać przy zbiorach nie zarobią wiele.

Jak wygląda zbieranie szparagów?

Choć szparagi zbiera się ręcznie, konieczne są do ich zbioru odpowiednie narzędzia – zakrzywiony nożyk oraz packa do wygładzania kopca po szparagu. Każdy szparag rośnie pod ziemią i zebrać trzeba go, zanim przedostanie się na światło dzienne -wtedy bowiem jego czubek ulegnie przebarwieniu. Najpierw delikatnie rozchylić trzeba ziemie palcami, a następnie wyciąć szparaga tak, by nie uszkodzić sąsiednich szparagów ani kłącza. Po wycięciu i wyciągnięciu szparaga, powstałą dziurkę się zasypuje i przyklepuje packą.

Dla wprawnych rąk, zbieranie szparagów nie jest takie trudne, choć mocno męczące. Na to jak zbiera się szparagi ma wpływ też pogoda. Szparagi rosną szybko i przy ciepłych dniach konieczne jest zbieranie plonu dwa razy dziennie. Z drugiej strony, podczas deszczowej pogody, przebywanie na błotnistym terenie i szukanie w ziemi szparagów też nie należy do przyjemności. Dlatego, na zbiory szparagów jadą wytrwali. Wiele firm nie przyjmuje do pracy na polach kobiet. Podczas gdy mężczyźni zbierają szparagi, kobiety myją je, obierają i pakują do wysyłki.

Ile można zarobić? W tym sezonie na szparagi szykuje się sporo chętnych, dlatego zarobki nie oszałamiają. Sezon potrwa do połowy czerwca. Zarobić w tym roku można 6-8 Euro na godzinę rozliczając się w systemie akordowym oraz około 5 Euro na godzinę przy rozliczeniu godzinowym. Oczywiście, wynagrodzenie w systemie akordowym wymaga utrzymania wysokiego tempe pracy by zarobek był sensowny.

fot.:Luca Baroncini/SXC.hu