6 największych problemów polskiego rynku pracy

rp_sucks.jpgDlaczego tak wielu Polaków emigruje? Bo nasz rynek pracy jest w kiepskim stanie. Według raportu przygotowanego przez ekspertów OECD, jesteśmy na 26 miejscu na 32 kraje pod względem jakości rynku pracy. Jakie są nasze największe problemy?

W raporcie wskazano:

  1. Wysokie bezrobocie wśród młodych osób (prawie co trzeci jest bez pracy)
  2. Wysokie bezrobocie wśród osób starszych – bez pracy jest blisko 40%
  3. Wysoka ilość umów terminowych (blisko 55% młodych ludzi pracuje na umowach na czas określony, w sumie 25% pracujących Polaków)
  4. Ilość umów czasowych stale rośnie – w 2012 aż 80% umow o pracę było zawieranych na czas określony
  5. W Polsce, pracownicy pracują pod dużym stresem (prawie 50%, podczas gdy średnia w badaniu to 36%)
  6. Efektywność pracy w Polsce, należy do najniższych

Problemy polskiego rynku pracy przekładają się na to, że coraz więcej Polaków myśli o emigracji. I nie chodzi już tylko o pieniądze. Z ostatniego raportu przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown wynika, że o wyjeździe myślą również osoby, które zarabiają powyżej 5000 zł miesięcznie, czyli ci, którzy są w Polsce powyżej średniej. Tylko 8% z grupy osób do 34 roku życia nie rozważa emigracji. Oczywiście nie wszyscy wyjadą, ale fakt iż coraz więcej osób rozważa taką opcję świadczy nie tylko o braku ofert pracy i kiepskich zarobkach, ale również o tym, że w Polsce po prostu kiepsko się żyje – nawet tym, którzy mają prace i zarabiają nie najgorzej.