4-dniowy tydzień pracy. Czy będziemy pracować krócej?

Cztery dni pracy i trzy dni odpoczynku – brzmi jak utopia? Ale to już się dzieje! Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest work-life balance i wprowadza krótszy czas pracy. Jakie to przynosi efekty?

Zmiany na świecie

Kilka krajów postanowiło skrupulatnie przebadać, jak 4-dniowy tydzień pracy wpływa na pracowników. Na tle wszystkich państw wyróżniła się Islandia, która objęła eksperymentem 2,5 tys. zatrudnionych, co stanowi aż 1% aktywnych zawodowo osób w tym kraju! Wśród biorących udział w badaniu zaobserwowano wzrost produktywności i dobrego samopoczucia. Podobne testy zostały też przeprowadzone m. in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, czy Nowej Zelandii. Co ciekawe, w Hiszpanii obecnie właśnie trwa podobny eksperyment. Uczestniczy w nim aż 200 firm. W Polsce na razie bardzo niewiele przedsiębiorstw zdecydowało się na takie nowatorskie rozwiązanie. 

Co to daje?

Okazuje się, że bardzo dużo! Wyniki eksperymentów wskazują, że 3 dni w tygodniu spędzone na odpoczynku sprawiają, że pracownicy są mniej zestresowani i mają lepsze samopoczucie. Można było zaobserwować u nich zdecydowaną poprawę tzw. work-life balance, czyli równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Co bardzo istotne u większości osób zmalało zagrożenie wypaleniem zawodowym.

Perspektywa pracodawcy

Wszystkie brzmi pięknie, ale czy to przypadkiem nie wpływa negatywnie na sytuację pracodawców? Okazuje się, że…wręcz przeciwnie! Firmy, które wprowadziły 4-dniowy tydzień pracy w Wielkiej Brytanii oszczędzały co roku prawie 92 miliardy funtów (około 2% całkowitego obrotu). Aż 62% pracodawców twierdzi, że pracownicy brali dzięki temu mniej dni wolnych, 63% zauważyło wzrost jakości pracy, a 65% wzrost wydajności. Brzmi nieźle, prawda? Ale to nie wszystko. Warto wziąć pod uwagę fakt, że 4-dniowy tydzień pracy może być asem w rękawie pracodawcy podczas rekrutacji. W sytuacji, gdy kandydat jest wyjątkowym specjalistą i przebiera w ofertach pracy, tak innowacyjny benefit może mieć decydujący wpływ na decyzję o dołączeniu do zespołu.

Kiedy w Polsce rozwinie się trend na to, by pracownikom dawać więcej przestrzeni na pasje i czas wolny? Tego nie wiemy, ale badania pokazują wyraźnie, że dobrze zorganizowana, krótsza praca może przynieść wymierne korzyści firmie. Zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.