Listopadowe inspiracje na poprawę sytuacji zawodowej w czasie pandemii

Listopadowa aura nie nastraja optymistycznie. Szybko się ściemnia, a dni często są szare i pochmurne. Ponadto zewsząd płyną przygnębiające newsy o trudnej sytuacji ekonomiczno-gospodarczej. Łatwo popaść w marazm i jesienną chandrę. Zastanawiasz się, ile jeszcze wytrzymasz w obecnym miejscu zatrudnienia? Może warto wykorzystać długie jesienne wieczory na wysłanie CV lub uzupełnienie dotychczasowych kwalifikacji.

Bez wątpienia rok 2020 jest przełomowy. Niejeden z nas chciałby, aby się już skończył.

Niektóre branże się zamykają: najbardziej ucierpiała turystyka i eventy, z której zniknęło aż 13,2% firm, po niej branża związana z kulturą i sztuką 10,8%, następnie edukacja przedszkolna  i działalności związana ze sportem, w tych kategoriach z rynku wyparowało odpowiednio 9% i 8,4% firm. Nieco lepiej, choć również ze znacznymi stratami, radzą sobie gastronomia 5,4% i branża usługowa 4,9%. (dane wg. Hrstandard.pl)

 

Koniec roku 2020, nowa praca nowe wyzwania

 

Taka jest rzeczywistość. Możemy się buntować lub odczuwać apatię, a mimo to prędzej, czy później zaakceptujemy te zmiany i podążymy za nowym. (O tym, jak reagować na zmiany przeczytasz więcej w naszym artykule o tym jak radzić sobie z załamaniem i depresją).

 

Pod  koniec roku, częściej myślimy o zmianie pracy

 

W wielu firmach, po letniej stagnacji, jesienią zaczyna się praca na całego – to wywołuje większy stres u pracowników i nasila objawy wypalenia – zwłaszcza jeśli urlop, który mieliśmy nie był zbyt długi i nie pozwolił na pełny odpoczynek. Jeśli dodamy do tego zmianę pogody, krótsze dni i ochłodzenie, które na większość z nas wpływa niekorzystnie odbierając nam energię do pracy, zaczynamy odczuwać znużenie obecnym miejscem pracy. W efekcie większa ilość pracowników, niż w pozostałych okresach roku, zaczyna myśleć – oraz działać – w kierunku zmiany pracodawcy.

Z punktu widzenia firm, jesień też jest dobrym okresem na poszukiwanie pracowników. Pracownicy są już obecni w firmie (w wielu firmach trudnością w zakresie rekrutacji latem, są urlopy pracowników, którzy za rekrutację odpowiadają). Poza tym, w grudniu oraz styczniu firmy opracowują nowe budżety – również w ramach spraw pracowniczych i zanim to nastąpi uzupełnia się kadrę.

 

Nowy Rok – Nowe perspektywy zatrudnienia

 

Wraz z Nowym Rokiem przyjdą nowe wyzwanie, i co ciekawe, szanse na podjęcie pracy w nowych branżach. Sektory, które przeżywają ożywienie to:

Już teraz pojawia się sporo ofert na grudzień i styczeń, które możesz znaleźć na infopraca.pl

 

Taki trend na rynku pracy daje więcej możliwość kandydatom na nowe, lepsze miejsce pracy. Część z tych ogłoszeń wiąże się z przebranżowieniem lub zmianą profilu zawodowego.

 

Wykorzystaj czas, który spędzasz w domu

Zamknięte kina, nieczynne restauracje, zakaz koncertów i eventów, puste centra handlowe. Co tu robić w ciemne i długie jesienne wieczory?  Najlepszy sposób na chandrę i czarne myśli to konstruktywne zajęcie i poczucie, że ten czas, który i tak spędzamy w domu, nie jest stracony.

Skoro już wiemy, jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy, może warto pomyśleć nad wyzwaniem i spróbować swoich sił w nowym zawodzie czy branży? To wymaga od nas uzupełnienia kwalifikacjach i wiedzy, pod szlifowania zdolności językowych.  W efekcie możemy zaprocentować w nowym miejscu pracy.

Teraz możemy się natknąć na bardzo promocyjne ceny (zdalne nauczanie jest tańsze). Warto też poszukać dofinansowania na kształcenie (Fundusze na rozwój z UE czy Urzędy Pracy).

 

Co zrobić, aby nam się chciało tak, jak nam się nie chce?

Gdy brakuje nam nam motywacji, łatwo jest popaść w depresję. Wszechobecny wirus i negatywne wiadomości w mediach mogą się przyczynić do wzmożonego uczucia strachu  i niemocy. Poradnik o tym, jak zmienić swoje samopoczucie i poradzić sobie z negatywnymi emocjami znajdziecie tutaj 

A gdy brakuje nam zapału i się “nie chce”, wynika to z tego, że gubimy się w naszych myślach i pesymistycznych scenariuszach. Metoda do poradzenia sobie z nimi, zaczerpnięta jest z filozofii stoickiej od niejakiego Zenon z Kition.

Pomaga ona odciągnąć uwagę od tego, czego się boimy i przekierować ją na, to co jest w zasięgu naszych możliwości. W efekcie wskrzesza w nas energię na konkretne działania.

Oto rady antycznej filozofii stoickiej:

Wypisz je, popatrz na nie z dystansu i zastanów się, co możesz zrobić, aby się od nich oddalić. Naszą moc, możemy czerpać z planowania i zmiany myślenia na  pozytywne.

Więcej o tej metodzie znajdziesz w video z wystąpienia na TEDx

 

 

Zobacz też wpis:
„Jak nie stracić z oczu swojej kariery”

 

 

Autor: Patrycja Kuba
zdjecie: Alex Geert, Unsplash photo