Zarobki w pierwszej pracy

Na jakie zarobki mogły liczyć osoby rozpoczynające w zeszłym roku swoją karierę zawodową? Ile zarabia się na starcie? Badania dotyczące kwestii wynagrodzenia osiąganego w pierwszej pracy przeprowadził serwis wynagrodzenia.pl – jakie wnioski?

Otóż średnio, w porównaniu do reszty zarabiających, osoby na pierwszej umowie o pracę zarabiają około 34% mniej. Większość, nie przekroczyła progu 2500 zł brutto. Powyżej 4500 zł brutto na umowie o pracę miało zaledwie 3% badanych (głównie związanych z działką IT).

Najlepiej zarabiali programiści, nieźle radzili sobie też księgowi (spora ilość centrów rozliczeniowych zlokalizowanych w Polsce sprawia, że wiele z nich staje się rzeczywiście pierwszą pracą dla znających języki obce, absolwentów). Najgorzej, zarabiali sprzedawcy – sporo z nich otrzymywało 80% wynagrodzenia minimalnego (jest to zgodna z prawem wysokość wynagrodzenia, w pierwszym roku pracy, pracodawca ma bowiem do takiego wynagrodzenia prawo). Spore różnice w ramach wynagrodzenia były związane z rejonem zamieszkania oraz rodzajem firmy w jakiej młody pracownik został zatrudniony – dla osób dopiero rozpoczynających pracę, najmniej finansowo opłacalne jest rozpoczęcie pracy w sferze budżetowej i komunalnej.

Co ciekawe, aż o 47% więcej płaciły firmy zagraniczne niż polskie. Firmy zagraniczne, prawie zawsze płacą nieco więcej, ale tak dużej dysproporcji w późniejszych etapach pracy już nie ma.

źródło: egospodarka.pl