Ile zarabia się w hotelarstwie?

hotel-1330850_640Czy branża związana z turystyką, gastronomią i hotelarstwem to dobry pomysł na rozwój kariery? Jakich stawek można się spodziewać? Jak opłacalne jest pięcie się po kolejnych szczeblach i uzyskiwanie awansów?

Gastronomia i hotelarstwo to branża w Polsce mocno zróżnicowana. Z jednej strony mamy do czynienia z wielkimi sieciami i franczyzami, z drugiej z małymi ośrodkami działającymi bardzo lokalnie. To powoduje duże dysproporcje zarówno w zakresie zarobków w poszczególnych rejonach jak i w ramach określonej grupy zawodów. Najlepiej zarabia się w hotelarstwie – zwłaszcza w sieciach zagranicznych ośrodków hotelowych. Najtrudniej o dobre zarobki w gastronomii, gdzie nadal znacznie częściej spotkamy umowy zlecenia zamiast umów o pracę.

Najbardziej poszukiwanym obecnie specjalistą w zakresie branży hotelarskiej są Sales Managerowie – osoby odpowiedzialne za sprzedaż oferty turystycznej firmom i klientom indywidualnym. W gastronomii coraz większą estymą cieszą się profesjonalni barmani i sommelierzy.

Ile można zarobić? Wg raportu Hays.pl 2016:

Tagi: