Zadowolenie z wynagrodzenia to mniej konfliktów w rodzinie

O co często kłócimy się w domu z naszymi bliskimi? Niestety o pieniądze. Jeśli jednak jesteśmy ze swojego uposażenia zadowoleni, to konfliktów w domu jest mniej – przynajmniej statystycznie. Tak przynajmniej twierdzą naukowcy.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z zarobków? Czy wystarczy zarabiać tyle, by zaspokajać swoje najważniejsze potrzeby? Otóż nie – o ile wszyscy jesteśmy nieszczęśliwi, jeśli wynagrodzenie nie wystarcza nam na nasze podstawowe potrzeby, o tyle niekoniecznie jesteśmy wszyscy szczęśliwi, jeśli zarabiamy nieco więcej. Jedna osoba będzie bowiem zadowolona z wynagrodzenia przy mniejszych zarobkach a inna dopiero przy wyższych. Różne są bowiem tych osób potrzeby. Mało tego, kiedy zaczynamy zarabiać na tyle dużo, by to czy stać nas na zapłacenie rachunków nie było już tematem numer jeden, zaczynamy odczuwać zadowolenie z wynagrodzenia dopiero wtedy, kiedy porównanie tego wynagrodzenia do innych rzeczy wychodzi na plus. A do czego porównujemy wynagrodzenie? Otóż okazuje się, że do bardzo różnych obszarów. Są osoby, które porównują swoje wynagrodzenie z innymi – dopiero kiedy zarabiają więcej niż ich znajomi są zadowoleni. Inni, porównują wynagrodzenie do wysiłku, który wkładają w pracę – jeśli uznają, że są za to dobrze wynagradzani, są zadowoleni. Jeszcze inni porównują wynagrodzenie do tego, co tracą siedząc cały dzień w pracy (czyli do subiektywnej wartości możliwości spędzania czasu z rodziną czy robienia tego, co lubią). Dlatego też, to właśnie subiektywne zadowolenie z pensji a nie jej formalna wysokość liczy się dla nas w naszej ocenie własnego poziomu życia i zadowolenia z niego.

Naukowcy z Illinois przeprowadzili szereg badań, które miały wykazać związek między wynagrodzeniem a komfortem życia. W toku badań naukowcy odkryli, że osoby zadowolone z wynagrodzenia przeżywają mniej konfliktów w życiu rodzinnym. Ważne przy tym jest to, że chodzi tu o własne zadowolenie a nie rzeczywistą wartość pensji. Nawet badani o bardzo wysokich zarobkach, jeśli byli przekonani, że w porównaniu do np. swoich kolegów, zarabiają za mało, przeżywali tak samo dużo problemów w domu co inni badani, zarabiający kilka razy mniej.

Tagi: