Wyższa pensja dla więźniów

W grudniu pisałam o tym, że według badań, byli osadzeni to niezwykle lojalni pracownicy.  Niestety nie jest im łatwo znaleźć pracę, a w trakcie odbywania wyroku o zatrudnienie również nie jest łatwo. A będzie prawdopodobnie jeszcze trudniej – od 10 marca 2011 roku, nie będzie bowiem można wypłacać więźniowi wynagrodzenia w postaci połowy najniższej krajowej. Trzeba będzie do tej najniższej dorównać.

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 2010 roku, nie wolno wypłacać więźniowi wykonującemu podczas osadzenia pracę, wynagrodzenia w wysokości połowy najniższego dopuszczalnego wynagrodzenia (czyli 693 zł brutto). Artykuł 123§2 KK wykonawczego uznał za niezgodny z konstytucją – pisze Gazeta Prawna.

Od 10 marca każdy przedsiębiorca zatrudniający więźnia (więźniowie najczęściej są kierowani do pracy, co nie zmienia ich prawa do przynajmniej najniższego wynagrodzenia za wykonywaną pracę)  będzie musiał wyrównać mu pensję do kwoty 1386 zł – większości przypadków będzie to solidna podwyżka – Gazeta Prawna przewiduje, że średnio o 90%.

Czy więźniowie się z tego cieszą? Trudno orzec – na pewno jednak można się spodziewać spadku ilości zatrudnianych więźniów. Nie są oni bowiem już konkurencyjni dla pracowników przebywających na wolności.

źródło:gazetaprawna.pl