Wykształcenie wyższe nie wpływa na wysokość zarobków – twierdzi co czwarty Polak

Czy w dzisiejszych czasach warto studiować? Czy może lepiej zdecydować się na zakończenie edukacji na wykształceniu średnim i pójść do pracy? A może lepsze warunki finansowe uzyskamy po szkole zawodowej?

GUS w publikacji „Wybory ścieżki kształcenia a sytuacja zawodowa Polaków” przedstawia wyniki badania przeprowadzonego wśród ponad 7000 Polaków. Jak postrzegamy wykształcenie? Czy naszym zdaniem może ono pomóc w zdobyciu pracy lub podnieść status społeczny? A może go obniżyć? Co na temat wykształcenia sądzą Polacy?

Po pierwsze zastanówmy się, czy wykształcenie wpływa na możliwość zdobycia pracy? Ogólnie, co czwarty Polak uważa, że wykształcenie w tym kontekście nie ma znaczenia. Wprawdzie zatrzymanie się na wykształceniu podstawowym lub gimnazjalnym zdaniem Polaków kariery nie wróży (50 % uważa że ma negatywny wpływ na możliwość znalezienia pracy), ale już zasadnicze zawodowe, wg 40% Polaków pomaga (a tylko 15% uważa, że obniża szanse na znalezienie pracy). Z kolei wykształcenie wyższe postrzegane jest jako przeszkadzające przez 5% Polaków, a 13% uważa, że wpływu na znalezienie zatrudnienia nie ma. Nadal jednak sporo osób wierzy w to, że tytuł licencjata lub magistra pomaga znaleźć dobrą pracę (70% badanych).

A jak z zarobkami?

Tu sytuacja jest dość zabawna – co czwarty Polak uważa, że wykształcenie wyższe nie ma wpływu na wysokość zarobków. A 5% że wręcz je zaniża. 65% optymistycznie widzi jednak w wykształceniu wyższym szanse na większy zarobek. Ogólnie, 36% Polaków uważa, że to jakie mamy wykształcenie na poziom zarobków wpływu nie ma.

Czy wykształcenie wiąże się z prestiżem społecznym?

Okazuje się, że wykształcenie podstawowe przez 41% postrzegane jest jako nie mające znaczenia, ale co trzeci Polak uważa, że tak niskie wykształcenie działa raczej negatywnie. Dla co piątego, wykształcenie wyższe na prestiż wpływu nie ma – większość jednak – ponad 70% uważa,że jednak co magister, to magister!

Wykształcenie wyższe jest tez postrzegane jako element mający wpływ na to, jak człowiek sobie wżyciu radzi. 68% uważa, że ma pozytywny wpływ na radzenie sobie. Globalnie jednak, negatywny wpływ na radzenie sobie w życiu ankietowani wskazywali jedynie w przypadku wykształcenia podstawowego – każdy wyższy poziom edukacji już pomaga.

A satysfakcja?

Według 43% Polaków, dobry wpływ na satysfakcję osobistą ma wykształcenie zasadnicze zawodowe. Jeszcze większego zadowolenia dostarcza wykształcenie średnie. A wyższe ma pozytywny wpływ na satysfakcję z życia według aż 88% Polaków.

A jakie jest wasze zdanie? Czy poziom wykształcenia wpływa na zarobki, szanse na znalezienie pracy i poziom osobistej satysfakcji?