Tak, chcę zarabiać mniej niż mężczyzna

Dlaczego kobiety zarabiają mniej? Bo same siebie nie doceniają i mają niższe oczekiwania finansowe. To nie pracodawcy dyskryminują kobiety – to kobiety same siebie dyskryminują.

W czasopiśmie „Relations Industrielles/Industrial Relations” , jak podaje Newsweek, opublikowano badania przeprowadzone na 23 tys kanadyjskich młodych kobiet. Okazało się, że ich oczekiwania finansowe są średnio o 14% niższe niż oczekiwania mężczyzn w tym samym wieku i na tym samym poziomie doświadczenia i edukacji.

W toku rozwoju kariery również nie jest lepiej – po dwóch latach pracy kobiety spodziewały się wynagrodzenia o 18% niższego niż mężczyźni. Kobietom też wydaje się, że powinny wolniej awansować – różnica przy oczekiwanym pierwszym awansie między kobietami mężczyznami wynosi 2 miesiące.

Z badań wynika, że niższe zarobki kobiet są w dużej mierze ich winą. Nie tylko będą podawać niższe oczekiwania finansowe na rozmowie kwalifikacyjnej, ale również wolniej będą upominać się o podwyżki. Wiedza o nierównym wynagradzaniu kobiet i mężczyzn jest też na tyle zakorzeniona w umysłach kobiet, że są one w stanie zgodzić się na niższe wynagrodzenie, a pracodawcy mają tego jasność.

Oczywiście można uznać, że oczekiwania kobiet są bardziej realistyczne – z drugiej jednak strony, mężczyźni rzeczywiście zarabiają więcej, zatem teza, że kobieta bardziej realnie ocenia rynek pracy nie może być w pełni potwierdzona – gdyby bowiem tak było, oczekiwania kobiet co do zarobków byłyby po prostu bardziej zbliżone do realiów rynku. Tymczasem mężczyźni, nawet jeśli mają zbyt wygórowane oczekiwania, to i tak suma summarum, zarabiają więcej.