Realna płaca brutto w Polsce

Serwis Money.pl postanowił przyjrzeć się temu, jak rzeczywiście wygląda realna płaca średnia w Polsce. Przypomnijmy, że według danych GUS, wynosi ona 3081,48 zł brutto. GUS, oblicza swoją średnią metodą arytmetyczną, czyli po prostu uśrednia wynik Jak nietrudno się domyśleć, każdy wyjątkowo wysoki wynik poważnie podwyższa całość uśrednienia. Money.pl. zbierając dane od internautów postanowiło zmierzyć wartość średniej pensji medianą. Oto wynik:

2550 zł brutto to realna – wg. Money.pl – średnia płaca w Polsce. Porównując dane z tego roku, z ubiegłym, Money.pl zauważa, że podwyżka płac, średnio wyniosła zaledwie 50 zł, a nie, jak podaje GUS- 130 zł. Całkiem spora różnica. Najwięcej zarabiać mają (niezmiennie) informatycy. Więcej niż w ubiegłym roku zarania się też w budowlance i nieruchomościach, medycynie, w mediach. Więcej, zarabiają też prawnicy.

Duże różnice w płacach na tym samym stanowisku występują w odniesieniu do wielkości miasta w którym pracuje pracownik. Tradycyjnie – w mniejszych, zarabia się mniej. Zarobki są też proporcjonalne do wielkości firmy, choć są zawody (wolne) w których w małych firmach zarabia się więcej niż w średnich. Najmniej zarabia się w podkarpackim i lubelskim – średnio 2000 zł. Jedynie województwo mazowieckie jest miejscem, w którym średnia zarobków przekracza 3000 zł (wynosząc 3500 zł) co tym samym jest równoważne, z przekroczeniem GUS-owskiej średniej. Więcej danych z raportu, na stronie Money.pl