Pensje.net – nowy serwis do sprawdzania zarobków

Dla wielu kandydatów do pracy, jednym z najtrudniejszych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest pytanie o oczekiwania finansowe. Zwłaszcza jeśli pracę zaczyna się w nowym, nieznanym sobie obszarze. Liczne raporty dotyczące wynagrodzeń w poszczególnych miastach i na konkretnych stanowiskach nie są dostępne dla zwykłego śmiertelnika (raporty płacowe dla firm), a dane publikowane w Internecie często są nie do końca rzetelne.

Najczęstszym sposobem poszukiwania informacji o zarobkach są więc dla pracowników znajomi oraz fora internetowe. Te drugie, przez to że nie monitorowane, często zawierają fałszywe dane umieszczane przez tzw. trolli czyli głównie dzieciaki które pisanie głupot uważają za świetny dowcip. Być może jednak pojawiła się szansa na uzyskanie bardziej rzetelnych danych, dzięki serwisowi pensje.net.

Pensje.net to nowy serwis, który umożliwiać ma zdobycie wiedzy na temat wynagrodzenia w poszczególnych branżach, miastach i zawodach. Serwis gwarantuje całkowitą anonimowość ujawnianych danych – nie ma więc ryzyka że mając klauzulę tajności wynagrodzeń namierzy nas nasz pracodawca. Z drugiej strony, twórcy serwisu zapewniają że wszystkie dane wprowadzone przez użytkowników będą moderowane. Dzięki temu może uda się uniknąć sztucznego podbijania średniej, kiedy troll zechce wpisać np. pensje w wysokości 20000 na stanowisku telemarketera.

Oczywiście, przy anonimowości danych nie ma nigdy całkowitej pewności co do rzetelności danych, miejmy jednak nadzieję, że w przypadku tego serwisu internauci zachowają się odpowiedzialnie i nie zniszczą nieprzemyślanymi wpisami cennej na rynku pracy inicjatywy.

Pensje.net ujawniają zarobki netto -a więc takie które najbardziej interesują pracowników. Na razie danych jest niewiele, niewielu użytkowników zdążyło bowiem podać wysokość swoich wynagrodzeń. Niemniej jednak, serwis – jeśli się rozwinie – będzie miał szanse na podawanie rzeczywiście bardziej rzetelnych danych.