Ojciec w Anglii, matka w Polsce, czyli co nieco o zasiłkach

Atrakcyjne zarobkowo warunki pracy za granicą spowodowały, znany już wszystkim exodus za chlebem. Często, wyjeżdżają również osoby posiadające rodziny. Dzięki unijnej zasadzie swobody przemieszczania się możliwe jest uzyskanie zasiłku na dziecko w kraju w którym pracuje ojciec lub matka. Nie zawsze więc rodziny skazane są na oszałamiającą kwotę 48 zł które otrzymać można w Polsce.

Oczywiście są pewne ograniczenia. O zasiłek nie może starać się osoba przebywająca za granicą w ramach delegacji trwającej krócej niż 12 miesięcy, inne zasady obowiązują też osoby które podróżują z kraju do kraju w ramach umowy z jednym pracodawcą.

W dość komfortowej sytuacji są natomiast emeryci, którzy pracowali w różnych krajach. Mogą oni starać się o zasiłek zarówno w kraju w którym mieszkają, a jeśli ich dochód okaże się zbyt wysoki, to kolejno w każdym następnym kraju w którym pracowali, biorąc pod uwagę staż pracy.

Wszelkie dokładne przepisy na temat tego komu należy się zasiłek, jak się o niego starać i jakie są stawki w poszczególnych krajach, znajdziecie na stronie Centrum Pomocy Kobietom Rozwiedzionym