Nowy zarabia więcej? Jak to ustalić?

rp_kasa-marzenia3.jpgMasz trzy lata stażu w firmie a właśnie dowiedziałeś się, że nowy pracownik z o połowę mniejszym doświadczeniem jak Ty otrzymał prawie identyczne wynagrodzenie? Jak dowiedzieć się, czy nowo zatrudnione osoby zarabiają porównywalnie?

Sytuacja, w której nowy pracownik zarabia tyle sam a nawet więcej niż stary, nie jest wcale rzadkością. Jest to związane z rynkiem pracownika i tym, że nierzadko trudno pozyskać nową osobę za stawkę, za jaką kilka lat temu ty zgodziłeś się pracować. Jeśli szef sam wynagrodzenia nie wyrównuje (a często tego nie zrobi sam z siebie), to okazuje się, że lojalny pracownik, tak naprawdę jest stratny. Jak zatem dowiedzieć się, czy nowi zarabiają więcej czy nie?

Sposób „na bezczelnego”

Możesz po prostu nowego zapytać. Najlepiej w tym celu najpierw go nieco oswoić, sprawić, by ci zaufał i w efekcie – dzięki drobnej manipulacji (np. zapłaceniu za jego lunch) można wyciągnąć od niego taką informację. Uwaga – działa jedynie z młodymi i mniej doświadczonymi w biurowej polityce pracownikami.

Sposób na „fałszywe CV”

W wielu branżach z dużą konkurencją (np. IT) kandydaci od razu wpisują swoje oczekiwania finansowe by uniknąć sytuacji marnowania czasu na spotkania za zbyt małe wynagrodzenie. Chcesz wiedzieć czy szef zatrudniłby kogoś za większe pieniądze? Stwórz fikcyjne i idealnie dopasowane pod szefa CV i określ w nim oczekiwania finansowe. Jeśli szef się odezwie, to masz powód by zakładać, że podane przez ciebie oczekiwania są dopuszczalne.

Sposób na „zasłonę dymną”

Zamiast pytać nowego kolegi jaką kasę dostał, możesz zapytać go o to, jakie są stawki na rynku. W końcu brał ostatnio udział w kilku rozmowach. Sytuacja w której ktoś wybiera pracę z wynagrodzeniem o 50% niższym niż mógłby otrzymać gdzie indziej jest na tyle ekstremalnie rzadka, że możesz założyć, że podane widełki są zbliżone do tego ile nowy dostał w twojej firmie.

Tagi: