Kto dostaje trzynastki?

Dodatkowe pieniądze na koniec roku bardzo przydałyby się każdemu z nas. Niestety nie wszyscy otrzymują „trzynastki” jak popularnie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne, wypłacane w kwocie stanowiącej 8,5% rocznego uposażenia. Kto może dostawać trzynastkę i jakie warunki trzeba spełnić?

Trzynastkę dostają pracownicy sfery budżetowej. Oczywiście w innych, prywatnych zakładach pracy, pracodawca może ustanowić prawo do trzynastki – nie zdarza to się jednak często. Aby pracownik sfery budżetowej nabył prawo do trzynastki, musi przepracować w zakładzie pracy rok i musi być to stosunek pracy (czyli zatrudnienie na umowę o pracę, mianowanie, powołanie, spółdzielczy stosunek pracy). Trzynastka nie przysługuje tym, którzy pracują w oparciu o umowy o dzieło lub zlecenie.

Nauczyciele, pracownicy powołani do służby wojskowej, pracownicy zatrudnieni na sezon oraz pracownicy z którymi rozwiązana została umowa o pracę w wyniku emerytury, renty, przeniesienia służbowego bądź redukcji etatów, mają prawo do otrzymania trzynastki nawet jeśli nie przepracowali roku (tylko 3 miesiące). Wynagrodzenie roczne będzie wypłacone w takiej sytuacji, w zmniejszonym wymiarze .

Na początku obecnego roku, w wyniku kryzysu zastanawiano się nawet nad likwidacją dodatkowego wynagrodzenia rocznego. „Relikt PRL” – jak często mówi sie o trzynastkach został jednak zachowany. Zatrudnieni w prywatnych firmach pracownicy zazdroszczą urzędnikom i zawsze przy okazji trzynastki podnosi się kwestię tego, że przecież urzędnikom wcale nie jest na Państwowym garnuszku tak źle. (W sumie nawet 1200 zł netto, daje dodatkowy dochód w wysokości 100 zł do co miesięcznego wynagrodzenia). Przeciwko trzynastkom są też specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi – wiadomo przecież, że premia wypłacana wszystkim i o wysokości niezależnej od wkładu pracy nie motywuje – a co Wy sądzicie o trzynastkach?