Krótki efekt podwyżki

Wielu pracowników, którzy czują się nie doceniani finansowo przez swoich szefów, nie może zrozumieć tego, dlaczego szef nie chce dać im podwyżki. „Przecież gdybym był bardziej zadowolony z pracy, to pracowałbym lepiej i bardziej efektywnie”. Gdyby tak rzeczywiście było, pracodawcy pewnie częściej dawaliby pracownikom premie i podwyżki – niestety nie działamy według tego schematu.

Henry Ford w swojej firmie w początkach XX wieku stosował politykę „5 $ a day”. Była to dwukrotnie wyższa stawka niż jakiekolwiek inne propozycje dostępne dla pracowników Forda. Dzięki takiemu uposażeniu, Ford zapewnił sobie lojalnych i efektywnych pracowników, którzy pracowali bardzo ciężko, nie chcąc stracić pracy. Przez długie lata, uważano teoria Forda – „zapłać więcej niż konkurencja, a ludzie będą pracować ciężko zarówno z wdzięczności jak i nie chcąc stracić pracy” – jest słuszna. Jak się jednak okazuje XXI wiek rządzi się innymi prawami.

Aby sprawdzić jak długo działa podwyżka, przeprowadzono eksperyment. Grupę studentów zatrudniono do katalogowania książek w bibliotece. Studenci wiedzieli, że praca jest jednorazowa i nie ma możliwości by przerodziła się w stały etat. Każdemu studentowi powiedziano, że otrzyma za to 12$ za godzinę. Na miejscu pracy połowa studentów dowiedziała się jednak, że stawka wzrosła do 20$. Obie grupy monitorowano co 90 minut i sprawdzano ile książek udało się im skatalogować. Początki były obiecujące – grupa pracująca za 12$ katalogowała 40 książek na 90 minut. Grupa lepiej opłacana średnio 50 książek. Tak było jednak jedynie przez dwa pierwsze pomiary – przy trzecim okazało się, że obie grupy robią tyle samo. Efekt dodatkowej wypłaty zatem po trzech godzinach wyparował. Długoterminowy efekt wyższej pensji jest więc w tym wypadku dość wątpliwy.

Oczywiście, gdyby wyplata studentów była uzależniona od produktywności wyniki byłyby pewnie inne. Niestety uzależnienie pensji od wyników pracy nie jest (poza sprzedażą), zbyt popularne.

Jeśli zatem zastanawiacie się dlaczego wasz szef nie chce dać Wam podwyżki, to być może odpowiedzią są badania naukowców nad motywacją – pracodawca je czytał i wie, że choć wydaje nam się że podwyżka sprawi iż będziemy bardziej efektywni, to w rzeczywistości będzie to na nas działać jedynie przez ograniczony czas.

źródło danych: slater.com