Kobiece prośby o podwyżkę mniej skuteczne

rp_pieniadze-szczescie31111111.jpgDlaczego między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn jest taka różnica? Jednym z powodów są już od początku niższe oczekiwania finansowe kobiet, ale kolejnym mniejsza skuteczność w walce o wyższe wynagrodzenie już w trakcie pracy. Okazuje się, że kobiety, nawet jeśli proszą o podwyżkę, to są znacznie mniej skuteczne w tych prośbach niż mężczyźni.

Jeszcze kilka lat temu po podwyżkę chodzili głównie mężczyźni. Kobiety czekały na swoją kolej, nierzadko pracując za to samo wynagrodzenie przez lata. Dziś – jak wynika ze zbiorczych badań Cass Business School, Uniwersytetu Warwick i Uniwersytetu Wisconsin – kobiety nie boją się już wnioskować o podwyżkę, robią to tak często jak mężczyźni. Niestety ze znacznie mniejszym sukcesem. Szansa na to, że ją dostaną, jest o 25% mniejsza niż wtedy, kiedy o podwyżkę prosi mężczyzna.

Zaledwie 16% kobiet otrzymuje podwyżkę, kiedy o nią prosi, 12,9% nie prosi zaś o nią nigdy. Jak się przygotować do prośby o podwyżkę? Kilka porad znajdziecie w naszym poradniku: Jak się przygotować do rozmowy o podwyżkę.

Tagi: